• 8,2 tys. ton LNG, czyli okolo 11,316 mln m3 gazu ziemnego zakupi spółka Synthos
  • Dostawy będą trwać do 2021 r., a zapewni je firma PGNiG Obrót Detaliczny
  • Paliwo dostarczą autocysterny kriogeniczne

Zgodnie z umową dostawy zostaną zrealizowane do końca 2021 r. Możliwe jest tez ich zwiększenie o 30%. Umowę podpisały firmy PGNiG Obrót Detaliczny i Synthos Dwory 7. W pierwszym etapie dostawy paliwa LNG będą się odbywały w autocysternach kriogenicznych.

Cytowany w komunikacie Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych, stwierdził, że dla podmiotów przemysłowych działających na terenie Polski PGNiG jest dostawcą pierwszego wyboru, jeśli chodzi o skroplony gaz ziemny. Możliwość efektywnego transportu skroplonego gazu ziemnego w miejsca, gdzie nie dociera jeszcze sieć gazowa, wraz z zapewnieniem obsługi całego łańcucha dostaw w ramach Grupy Kapitałowej, otworzyła przed nami bardzo obiecujące perspektywy biznesowe, z których skutecznie i intensywnie korzystamy.

 

Skroplony gaz ziemny dla zakładów Synthos w Oświęcimiu będzie transportowany zarówno z terminalu w Świnoujściu, jak i z instalacji skraplającej PGNiG w Odolanowie. W przyszłości PGNiG Obrót Detaliczny planuje uruchomienie transportu kolejowego z wykorzystaniem ISO-kontenerów. Kontrakt dopuszcza również możliwość zwiększenia wolumenu dostaw o jedną trzecią, w zależności od zapotrzebowania jednego z największych producentów surowców chemicznych w Polsce.

LNG to jedno z najczystszych paliw dostępnych na rynku. Odbiorca po regazyfikacji otrzymuje paliwo, które w procesie spalania zapewnia najniższą emisję dwutlenku węgla spośród paliw przemysłowych, a także śladowe emisje pyłów, tlenków azotu i siarki. Dla Synthosu to pierwsze kroki z gazem wykorzystywanym do produkcji energii.

Grupa PGNiG rocznie sprzedaje około 70–80 tys. ton LNG rocznie. 8,2 tys. ton LNG to odpowiednik 11,316 mln m3 gazu ziemnego. Nie podano wartości kontraktu.

Przeczytaj także: PGNiG: już 5000 cystern z LNG wyjechało ze Świnoujścia