PKN Orlen podpisał ze spółką Alstom porozumienie o współpracy przy dostawach bezemisyjnych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Pierwsze składy z lokomotywami wodorowymi mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat.
Tranport wodorowy. Wizualizacja. Źródło: Double Brain/Adobe Stock
Alstom i PKN Orlen będą wspólnie brać udział w przetargach organizowanych przez operatorów publicznego transportu kolejowego. Francuska spółka zajmie się dostawą pociągów z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Polski koncern będzie odpowiedzialny za dystrybucję, magazynowanie oraz dostawy paliwa dla tych pojazdów.
Płocka spółka na wdrożenie strategii wodorowej planuje wydać 7,5 mld zł do 2030 r. W efekcie niemal połowa produkowanego wodoru ma być nisko- i zeroemisyjna. Emisja CO2 zmniejszy się o 1,6 mln ton.
Technologii wodorowej w transporcie kolejowym używamy już od lat i jesteśmy pierwszą firma na świecie, która uruchomiła komercyjny przewóz pasażerów pociągami wodorowymi, które są całkowicie bezemisyjne i co ważne, częściowo produkowane w Polsce. Jako pierwsi wprowadziliśmy do Polski pociągi dużych prędkości – 20 składów Pendolino. Liczę, że Alstom również jako pierwszy wprowadzi do Polski pociągi wodorowe – mówi Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
Strategia Orlenu zakłada zagospodarowanie wodoru w miejskim transporcie publicznym i kolejowym. Podpisano listy intencyjne z ponad 20 miastami oraz przedsiębiorstwami, potencjalnymi odbiorcami paliwa.
Przeczytaj także: Orlen chce postawić 100 stacji tankowania wodoru do 2030 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.