Alstom i PKN Orlen będą wspólnie brać udział w przetargach organizowanych przez operatorów publicznego transportu kolejowego. Francuska spółka zajmie się dostawą pociągów z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Polski koncern będzie odpowiedzialny za dystrybucję, magazynowanie oraz dostawy paliwa dla tych pojazdów.

Płocka spółka na wdrożenie strategii wodorowej planuje wydać 7,5 mld zł do 2030 r. W efekcie niemal połowa produkowanego wodoru ma być nisko- i zeroemisyjna. Emisja CO2 zmniejszy się o 1,6 mln ton.

Technologii wodorowej w transporcie kolejowym używamy już od lat i jesteśmy pierwszą firma na świecie, która uruchomiła komercyjny przewóz pasażerów pociągami wodorowymi, które są całkowicie bezemisyjne i co ważne, częściowo produkowane w Polsce. Jako pierwsi wprowadziliśmy do Polski pociągi dużych prędkości – 20 składów Pendolino. Liczę, że Alstom również jako pierwszy wprowadzi do Polski pociągi wodorowe – mówi Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Strategia Orlenu zakłada zagospodarowanie wodoru w miejskim transporcie publicznym i kolejowym. Podpisano listy intencyjne z ponad 20 miastami oraz przedsiębiorstwami, potencjalnymi odbiorcami paliwa.

Przeczytaj także: Orlen chce postawić 100 stacji tankowania wodoru do 2030 r.