• Wynalazek można stosować do pobierania próbek cieczy kriogenicznych wrzących w -196 st. C
  • Urządzenie wykonano, ponieważ nie było dostępne na rynku
  • Badać można próbki LNG z cystern, stacji regazyfikacji czy punktów tankowania pojazdów

Prace od 2017 r.

Ogromnym wyzwaniem technologicznym, w zakresie badań jakości LNG, jest efektywne pobieranie w pełni reprezentatywnych próbek tego paliwa o temperaturze około -160 st. C. Początkowo planowaliśmy zakup takiego mobilnego urządzenia na rynku, jednak okazało się, że taka instalacja po prostu nie była dostępna komercyjnie i dlatego w 2017 r. uruchomiliśmy własny projekt w tym zakresie – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG.


Przedsięwzięcie badawcze zrealizowali pracownicy Centralnego Laboratorium Pomiarowo Badawczego PGNiG. W 2020 r. zakończono prace i złożono wniosek o patent. Ten został przyznany w lipcu 2022 r. przez Urząd Patentowy RP. Wynalazek „Mobilny układ do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników oraz sposób pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników” stworzyli Paweł Haudek, Grzegorz Maciejewski i Rafał Winkler.

Mobilna instalacja sprawdzi jakość i czystość cieczy kriogenicznych

W ciągu kilku lat powstało urządzenie do poboru próbek LNG w celu określenia jakości i czystości tego produktu. Powstała instalacja łatwa w transporcie umożliwiająca badanie gazu skroplonego w dowolnym miejscu w Polsce. Sposób pozyskiwania próbek jest reprezentatywny, a rozwiązanie pozwala na ich pobieranie zarówno z cysterny, jak i z instalacji tankowania zbiorników LNG. Dodatkowo, analizy można prowadzić on-line.

Uzyskana ochrona patentowa otwiera nam drogę do komercjalizacji wynalazku – komentuje Arkadiusz Sekściński.

Urządzenie może pobierać próbki cieczy kriogenicznych o temperaturze wrzenia do około -196 st. C. Może być stosowana do badania jakości LNG z cystern, układów tankowania zbiorników na stacjach regazyfikacji LNG, LNG stosowanego do napędu pojazdów (po odpowiednim dostosowaniu dystrybutorów), BioLNG wytwarzanego w miejscu jego powstawania i dostarczania. Sprawdza też efekt starzenia się gazu skroplonego podczas transportu drogowego.

Przeczytaj także: W Korei Południowej rusza budowa trzeciego gazowca dla PGNiG