• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa floty gazowców do transportu LNG

Opublikowano: 14-12-2022 Źródło: PKN Orlen

W 2023 r. Grupa Orlen będzie dysponować dwoma gazowcami do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Do końca 2025 r. takich statków ma być już osiem. Własna flota ułatwi organizację dostaw LNG do Polski.


Gazowiec zbudowany dla Grupy Orlen. Fot. Orlen Gazowiec zbudowany dla Grupy Orlen. Fot. Orlen
  • Każdy gazowiec dostarczy 70 tys. ton LNG, czyli 100 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji
  • Jednostki mogą zawijać do terminali LNG, do których nie wpłyną największe metanowce
  • Mają niski współczynnik odparowania gazu, są dwupaliwowe – na gaz ziemny i olej napędowy

18 miesięcy budowy każdego z gazowców

Dwa gazowce zamówione przez firmę PGNiG Supply&Trading z Grupy Orlen zostały wykonane przez Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Południowej. Budowa każdego z nich trwała 18 miesięcy, w 2023 r. trafią do budowanej przez koncern floty do transportu LNG. Jednostki należą do najnowocześniejszych statków tego typu na świecie.


Gazowce będą użytkowane w ramach długoletniego czarteru

Polski koncern będzie użytkować jednostki na podstawie długoterminowej umowy czarteru podpisanej ze spółką Knutsen OAS Shipping. Norweska firma specjalizuje się w  obsłudze technicznej i handlowej statków do przewozu LNG. Armator będzie odpowiadał za obsadę załogi i stan techniczny gazowców. PGNiG Supply&Trading obejmie kontrolę handlową nad metanowcami.

Fot. Orlen Fot. Orlen

Kontrakt zawarto na 10 lat z możliwością przedłużenia. Każdy ze statków może przetransportować 70 tys. ton LNG, co odpowiada mniej więcej 100 mln m3 gazu ziemnego w stanie lotnym. Takie parametry umożliwią odbiór i dostawy także z tych terminali LNG, do których nie wpłyną największe gazowce.

Gazowce mogą skroplić odparowany gaz ziemny

Podczas budowy zastosowano rozwiązania zwiększające ekonomię użytkowania gazowców. Mają one bardzo niski współczynnik utraty ładunku z powodu parowania. Dodatkowo odparowywany gaz może zostać ponownie skroplony w pokładowej instalacji skraplającej. Silniki są przystosowane do oleju napędowego i gazu ziemnego, spełniają też normy środowiskowe dla transportu morskiego.

Fot. Orlen Fot. Orlen

Dwa gazowce rozpoczną rejsy w 2023 r.

Pierwszy gazowiec, „Lech Kaczyński”, jest już po próbach morskich i wejdzie na służbę na początku 2023 r. „Grażyna Gęsicka” zacznie dostarczać LNG w II połowie przyszłego roku. Statki będą używane do realizacji umów długoterminowych i kontraktów spotowych w formule free-on-board (FOB), zgodnie z którą za odbiór oraz transport ładunku odpowiada kupujący.

Przeczytaj także: Odkryto nowe złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce. Kiedy zaczniemy z niego korzystać?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia