Złoże Jastrzębiec znajduje się w okolicach Biłgoraja (woj. lubelskie) na koncesji nr 36/96/p Biszcza – Tarnogród. Potwierdzenie dodatkowych zasobów było możliwe dzięki wykonaniu otworu rozpoznawczego Jastrzębiec-4 (zaprojektowany w oparciu o wyniki badań geologicznych zrealizowanych metodą zdjęcia sejsmicznego 3D).

Na tę chwilę potwierdzono, że znajdują się w nim zasoby gazu ziemnego o wielkości 700 mln m3, przy czym analiza obrazu sejsmicznego Jastrzębiec 3D daje nadzieję, że są jeszcze większe (obecnie prowadzone są dalsze prace rozpoznawcze).

PGNiG poinformowało, że produkcja z otworu Jastrzębiec-4 każdego roku może osiągnąć 22 mln m3. W komunikacie spółki napisano, że pozytywny wynik potwierdza wysoką perspektywiczność tego rejonu Polski i realnie przyczynia się do zwiększenia krajowych zasobów i wydobycia gazu ziemnego.

Przypomniano także, iż niedaleko od złoża Jastrzębiec trwa zagospodarowanie trzech nowych złóż gazu ziemnego. Szacowana łączna produkcja ze złóż Brzyska Wola, Kulno i Dąbrowica Duża ma osiągnąć rocznie 40 mln m3.

Przeczytaj także: Gaz ziemny zapewni ciepło z bydgoskiej elektrociepłowni