Gaz-System wyłonił potencjalnych dwóch dostawców pierwszej jednostki FSRU, która będzie pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego w Zatoce Gdańskiej. Niebawem jeden z nich zostanie wybrany w drugim etapie postępowania przetargowego.
Pływający terminal FSRU. Fot. Hong Kong LNG Terminal
- Z wybranym dostawcą zostanie podpisana umowa czarteru na 15 lat
- Regazyfikacja gazu skroplonego rozpocznie się w 2028 r.
- Paliwo do sieci przesyłowej trafi gazociągiem pomorskim i trzema lądowymi
Porozumienia ramowe z potencjalnymi dostawcami statku FSRU
Z dwoma armatorami zawarto porozumienie określające ramowe warunki dostarczenia i użytkowania pierwszej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), pływającego terminalu LNG, który będzie stacjonował w Zatoce Gdańskiej. Z wybranym dostawcą zostanie podpisana umowa czarterowa na 15 lat. Usługi regazyfikacji gazu skroplonego zaplanowano na początek 2028 r.
Porozumienia ramowe zawarto z armatorami Mitsui O.S.K. Lines z Japonii i BW LNG z Norwegii, spółką z singapurskiej BW Group. Regulują one najważniejsze warunki przyszłej umowy czarterowej, takie jak termin dostawy statku, obowiązki stron, konsekwencje opóźnienia dostawy i okres czarteru. Tworzą one mapę drogową dalszych negocjacji i będą odzwierciedlone w docelowej umowie czarterowej.
Źródło: Gaz-System
BW Group ma flotę ponad 490 statków transportujących ropę i gaz, w tym 33 to zbiornikowce LNG i FSRU. Mitsui O.S.K. Lines posiada 111 statków do przewozu LNG, w tym największą na świecie jednostkę FSRU Bauhinia Spirit (345 m długości, 55 m szerokości i zanurzenie 27 m).
6,1 mld m3 gazu ziemnego rocznie
Statek FSRU będzie miał zdolność regazyfikacji 6,1 mld m3 paliwa rocznie. Całość dostaw zamówiła Grupa Orlen. Do obsługi pływającego terminalu LNG powstanie infrastruktura morska i lądowa, w tym platforma cumownicza ustawiona około 3 km od brzegu i gazociąg podmorski. Odpowiada za nie Gaz-System, natomiast budowa falochronu osłonowego znajduje się w gestii Urzędu Morskiego w Gdyni. Zregazyfikowany gaz ziemny na lądzie będzie przesyłany siecią o długości około 250 km do centralnej Polski. To trzy gazociągi: Kolnik–Gdańsk (35 km), Gardeja–Kolnik (86 km) i Gustorzyn–Gardeja (128 km). Przewidywany termin rozpoczęcia robót to IV kwartał 2024 r. i nie późniejszy niż I kwartał 2025 r.
Źródło: Gaz-System
Projekt ważny dla Unii Europejskiej
Pływający terminal LNG ma status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”. Uzyskał wsparcie finansowe Komisji Europejskiej na prace przedinwestycyjne dla części morskiej projektu z instrumentu CEF Łącząc Europę. Maksymalna kwota to 19,6 mln euro. Cała inwestycja ma się zakończyć w spektywie 2027/2028 roku.
Przeczytaj także: Zakończono budowę gazociągu Gustorzyn–Wronów o długości 308 km
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.