Firma PGNiG Upstream Norway (PUN) zakupiła dodatkowe 20% udziałów w złożu gazowym Eirin na Morzu Północnym. Wydobycie gazu ziemnego przypadające na polską firmę zwiększy się niemal dwukrotnie, do ponad 1,5 mld m sześc. rocznie.
Platforma wydobywcza z rurociągiem. Fot. ilustr. MR.Zanis/Adobe Stock
Prace wiertnicze na złożu Eirin rozpoczną się w III kwartale 2024 r., a wydobycie gazu ziemnego zaplanowano na II półrocze 2025 r. Posłużą do tego dwa odwierty produkcyjne, z których surowiec będzie przesyłany podmorskim gazociągiem do platformy na złożu Gina Krog (Grupa Orlen ma w nim 41,3% udziałów). Produkcja z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury skróci czas zagospodarowania złoża, obniży koszty eksploatacji, a także zmniejszy emisje CO2 związane z produkcją.
Platforma Gina Krog jest zasilana energią elektryczną z lądu, pochodzącą niemal w całości ze źródeł odnawialnych, głównie elektrowni wodnych. Dzięki temu intensywność emisji podczas produkcji wyniesie 0,7 kg CO2 na baryłkę ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Średnia dla całego Norweskiego Szelfu Kontynentalnego to 8 kg/boe. Podłączenie złoża Eirin do Giny Krog może doprowadzić do dalszego obniżenia emisji gazów cieplarnianych z powodu zwiększenia ilości przetwarzanego surowca.
Eirin i Gina Krog to zasoby położone na obszarze wydobywczym Sleipner, jednym z głównych centrów produkcyjnych Orlenu. Pochodzi z niego jedna trzecia wydobycia koncernu w Norwegii.
W Eirin jest około 27 mln boe, z czego ponad 85% to gaz ziemny. PUN eksploatuje 19 złóż, kolejne dziewięć jest zagospodarowywanych w celu uruchomienia wydobycia. Spółka w 2023 r. wyprodukowała ponad 3 mld m3 błękitnego paliwa, w 2024 r. mają to być 4 mld m3.
Przeczytaj także: Angola. 6 mld dolarów na wydobycie ropy naftowej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.