Prace wiertnicze na złożu Eirin rozpoczną się w III kwartale 2024 r., a wydobycie gazu ziemnego zaplanowano na II półrocze 2025 r. Posłużą do tego dwa odwierty produkcyjne, z których surowiec będzie przesyłany podmorskim gazociągiem do platformy na złożu Gina Krog (Grupa Orlen ma w nim 41,3% udziałów). Produkcja z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury skróci czas zagospodarowania złoża, obniży koszty eksploatacji, a także zmniejszy emisje CO2 związane z produkcją.

Platforma Gina Krog jest zasilana energią elektryczną z lądu, pochodzącą niemal w całości ze źródeł odnawialnych, głównie elektrowni wodnych. Dzięki temu intensywność emisji podczas produkcji wyniesie 0,7 kg CO2 na baryłkę ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Średnia dla całego Norweskiego Szelfu Kontynentalnego to 8 kg/boe. Podłączenie złoża Eirin do Giny Krog może doprowadzić do dalszego obniżenia emisji gazów cieplarnianych z powodu zwiększenia ilości przetwarzanego surowca.

Eirin i Gina Krog to zasoby położone na obszarze wydobywczym Sleipner, jednym z głównych centrów produkcyjnych Orlenu. Pochodzi z niego jedna trzecia wydobycia koncernu w Norwegii.

W Eirin jest około 27 mln boe, z czego ponad 85% to gaz ziemny. PUN eksploatuje 19 złóż, kolejne dziewięć jest zagospodarowywanych w celu uruchomienia wydobycia. Spółka w 2023 r. wyprodukowała ponad 3 mld m3 błękitnego paliwa, w 2024 r. mają to być 4 mld m3.

Przeczytaj także: Angola. 6 mld dolarów na wydobycie ropy naftowej