• Koszty produkcji melaminy są w Unii Europejskiej wyższe niż poza nią
  • Produkcja zostanie wznowiona, gdy ceny staną się wyższe od kosztów
  • Pomóc może system certyfikatów CBAM kupowanych przez importerów

Optymalizacja kosztów

Grupa posiada operacyjny zapas melaminy. Produkcja ma być wznowiona, gdy na rynku będzie możliwe uzyskanie akceptowalnej ceny produktu w relacji do kosztów wytwarzania.

Firma analizuje wszystkie koszty stałe. Opracowuje wstępne inicjatywy mające je zoptymalizować, a także inwestycje mające poprawić wskaźniki. Istotne będą także przyszłe synergie w ramach nowych inwestycji. Kluczowe będzie ich maksymalne wykorzystanie w celu poprawy każdej pozycji kosztowej – czytamy w komunikacie.


Warunki rynkowe nie pozwalają na równą konkurencję

W dwóch z trzech instalacji melaniny Azoty Puławy wykorzystywana jest technologia wysokociśnieniowa dająca najlepszy jakościowo produkt. Niestety wyzwaniem pozostają koszty produkcji, a konkretnie warunki konkurencyjne, w jakich funkcjonuje przemysł chemiczny w Europie. To przede wszystkim import z Chin, USA, Trynidadu, czyli kierunków, w których nie obowiązują regulacje dotyczące CO2, stąd nie ma konieczności zakupu uprawnień do emisji. Tym samym, tamtejsi producenci chętnie kierują swoje produkty na rynek europejski – informuje Hubert Kamola, wiceprezes Grupy Azoty S.A. i prezes Grupy Azoty.

Jedyny producent w Polsce

W Europie opracowano technologie wytwarzania melaminy. W Unii Europejskiej standardy pracy i technologii instalacji są na najwyższym poziomie. Kluczowe jest prowadzenie rozmów i działań w kierunku uwzględnienia zapisów dotyczących melaminy w regulacjach w ramach CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism). Cel to równoważenie kosztów emisji – dodaje prezes.

Grupa jest jedynym producentem melaminy w Polsce i należała do światowej czołówki. Jednak ostatnio produkt wytwarzano tylko na jednej z trzech linii (wznowiono ją w lutym 2024 r.). Wyremontowano drugą. Do pierwszych ograniczeń w produkcji doszło na początku lipca 2022 r.

Zastosowania melaminy

Melamina jest wykorzystywana do wyrobu żywic syntetycznych mających zastosowanie w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów. Są one przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego, włókienniczego i papierniczego, do produkcji tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzania przedmiotów gospodarstwa domowego. Stosuje się ją też do produkcji środków ognioochronnych oraz do modyfikacji betonu.

Przeczytaj także: Rozwój gospodarki wodorowej ma przyspieszyć. Prace nad ustawą