• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: jaki wpływ na środowisko ma budowa Trasy Łagiewnickiej?

Opublikowano: 04-09-2018 Źródło: Trasa Łagiewnicka S.A.

W stolicy Małopolski trwają prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej. Zlokalizowana w południowej części miasta droga o długości prawie 4 km będzie fragmentem trzeciej obwodnicy Krakowa. Część robót realizowana jest w strefie tzw. Białych Mórz – terenie poprzemysłowym zakładów sodowych. Z tego względu pojawiają się wątpliwości dotyczące wpływu budowy na środowisko naturalne i stan pobliskiej rzeki Wilgi. Czy krakowianie powinni się martwić?


Wizualizacja Trasy Łagiewnickiej. Źródło: Trasa Łagiewnicka S.A. Wizualizacja Trasy Łagiewnickiej. Źródło: Trasa Łagiewnicka S.A.

Białe Morza w Krakowie

Osadniki Sodowe Solvay położone były na pograniczu Borku Fałęckiego i Łagiewnik. Fabryka krakowskich zakładów została zamknięta w 1989 r., a teren poprzemysłowy został zalesiony. Obszar ten otaczają ulice: Herberta, Jugowicka i Zakopiańska oraz ulice prowadzące do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i niedawno powstałego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. W pobliżu poprowadzona jest również linia kolejowa łącząca Kraków i Oświęcim, a od północy w kierunku południowym osadniki przecina rzeka Wilga.

Z uwagi na złożone warunki geologiczne oraz zabudowę dzielnicy, rozpoczęcie prac budowlanych poprzedziły kompleksowe badania geologiczne, które stały się podstawą do wykonania projektu trasy.

Otrzymaliśmy zgodę na wydobycie konkretnego rodzaju odpadu, który został określony na podstawie naszych badań, analiz i opracowań archiwalnych, dostępnych źródeł naukowych oraz opracowań, które zostały wykonane dla sąsiedniej inwestycji, Centrum Jana Pawła II. Przy realizacji inwestycji minimalizujemy oddziaływanie na otaczającą ją przyrodę – podkreśla Krzysztof Migdał, członek zarządu Trasy Łagiewnickiej S.A.


Tunele w ciągu Trasy Łagiewnickiej

Na obszarze Białych Mórz powstać ma jeden z najważniejszych elementów trasy – tunel, przez który poprowadzona będzie nowa linia tramwajowa (o długości 2,3 km). Sam tunel będzie miał 687 m długości i zostanie wykonany metodą odkrywkową jako konstrukcja ramowa.

(…) tunel tramwajowy został (…) tak zaprojektowany, aby był w pełni funkcjonalny i bezpieczny. Jest on przygotowywany ściśle według dokumentacji geotechnicznej dla tego obszaru. Wydobywane odpady magazynowane są zgodne z wydaną decyzją, nie powodując zagrożenia dla środowiska oraz płynącej w pobliżu rzeki Wilgi. Przy tych robotach prowadzone są również badania monitorujące stan zapylenia – podaje spółka.

Korekta koryta Wilgi

Co z rzeką Wilgą? Inwestor zapewnia, że budowa w żaden sposób nie wpłynie na wyeliminowanie korytarza wymiany powietrza. Mimo to koryto rzeki zostanie nieznacznie skorygowane. W projekcie znalazła się m.in. zabudowa dna i skarpy – wszystko po to, aby przepływ wody był stabilny i nie powodował zwiększenia prędkości wód wezbraniowych.

Ochrona środowiska na budowie drogi

W projekcie uwzględniono również ochronę lokalnej fauny i flory. Podczas inwentaryzacji ustalono, że na terenie rosną głównie gatunki pospolite i rodzime, nie występują zaś gatunki chronione. Zgodnie z planem w ramach zadania posadzonych zostanie 2529 drzew oraz 6985 krzewów. Wiosną i jesienią prace odbywać się będą pod nadzorem przyrodniczym. Teren budowy ma być wygrodzony płotkami ochronnymi, a otwory będą zabezpieczone. Sprawdzane i – w razie potrzeby zasypane – mają być też wszelkie zalewiska powstałe po ulewach.

Obwodnice Krakowa. Źródło: Trasa Łagiewnicka S.A. Obwodnice Krakowa. Źródło: Trasa Łagiewnicka S.A.

Również mieszkańcy sąsiadujący z budową Trasy Łagiewnickiej mają być chronieni przed wpływem inwestycji na ich codzienne życie. Emisja hałasu ma zostać ograniczona dzięki osłonom akustycznym w postaci zadaszenia opasającego drogę, które zostaną zamontowane jako przedłużenie wylotów tunelu pomiędzy ulicami Nowoobozową i Zakopiańską. Powstaną tam także ekrany akustyczne.

Trzecia obwodnica Krakowa

Trasa Łagiewnicka będzie miała 3,5 km długości, a w jej ciągu powstanie aż siedem obiektów tunelowych, w tym jeden tunel tramwajowy. Dodatkowo, w ramach zadania, wybudowana będzie linia tramwajowa w kierunku tzw. Zakopianki, dwa mosty, kładki dla pieszych oraz zintegrowany przystanek kolejowo-tramwajowo-autobusowy. Celem inwestycji jest odciążenie ruchu w centrum miasta (głównie w obrębie Alei Trzech Wieszczów). Trasa w Łagiewnikach połączy Ruczaj i Kurdwanów, a wraz z planowanymi trasami Pychowicką i Zwierzyniecka utworzy tzw. trzecią obwodnicę Krakowa.

Budowa Trasy Łagiewnickiej potrwa do 2020 r. Wartość robót, realizowanych przez konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman S.A., to 880 mln zł brutto.

Przeczytaj także: Co dzieje się na budowie Trasy Łagiewnickiej?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia