• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Awaria w Warszawie: setki tysięcy litrów oleju napędowego dla pomp

Opublikowano: 06-09-2019 Źródło: Orlen, inzynieria.com

Około 350–400 litrów na godzinę – tyle oleju napędowego zużyją pompy, które w Warszawie będą przepompowywać ścieki tymczasowym, montowanym obecnie rurociągiem.


Poszczególne elementy rurociągu tymczasowego łączone są za pomocą metody zgrzewania. Fot. facebook.com/PGWWodyPolskie Poszczególne elementy rurociągu tymczasowego łączone są za pomocą metody zgrzewania. Fot. facebook.com/PGWWodyPolskie

Od ponad tygodnia w Warszawie, z powodu uszkodzenia kolektora przesyłowego, ścieki z lewobrzeżnej części stolicy zamiast do oczyszczalni Czajka zlewane są do Wisły. Spust nieczystości to 3 m3/sekundę. Gotowy jest już most pontonowy, na którym trwa układanie tymczasowego rurociągu, poprzez który ścieki znów trafią do oczyszczalni. Jak działać ma tymczasowe rozwiązanie? Nieczystości wypływające z kolektora wylotowego będą gromadzone w czerpni i tłoczone za pomocą wielotonowych pomp do tymczasowego rurociągu, który odprowadzi je do Czajki. Bypass ma składać się z dwóch nitek rur o łącznej długości 2200 m.

Orlen Paliwa, spółka z Grupy Orlen, zadeklarowała dostawy najwyższej jakości oleju napędowego dla zespołu pomp. Spółka gotowa jest na dostawy przez cały okres trwania operacji, a więc prawdopodobnie od 6 września do końca listopada. Zgodnie z szacunkami, zapotrzebowanie na paliwo wyniesie około 350–400 litrów na godzinę. Pompy w paliwo będą zasilane z czterech zbiorników.

Most pontonowy w Warszawie. Fot. facebook.com/PGWWodyPolskie Most pontonowy w Warszawie. Fot. facebook.com/PGWWodyPolskie

Tymczasowy rurociąg ma zacząć działać dziś (piątek, 6 września 2019 r.). Akcja jest nietypowa i ważna ze względu na swój wymiar społeczny. Zareagowaliśmy natychmiast, ponieważ szybka pomoc w sytuacjach tego typu jest kluczowa. Jako firma odpowiedzialna chcemy wesprzeć wysiłki służb koordynujących prace i dać istotne wsparcie dla ekip pracujących w trudnych warunkach. Pomagamy, jak tylko możemy i mamy nadzieję, że sytuacja szybko zostanie opanowana – mówi Łukasz Hołubowski, prezes spółki Orlen Paliwa.

Źródło: MPWiK Warszawa Źródło: MPWiK Warszawa

W Warszawie do awarii kolektora ściekowego doszło w oddanym w 2012 r. tunelu o długości 1,3 km, którego fragment znajduje się pod dnem Wisły. W tunelu są dwa rurociągi o średnicy 1,6 m każdy. Podstawowy kolektor A awarii uległ we wtorek (27 sierpnia 2019 r.) nad ranem. Nieczystości przekierowano do rezerwowego kolektora B, którego awaria wystąpiła dzień później rano. Z tego powodu rozpoczęto zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły.

Przeczytaj także: Awaria kolektora w Warszawie – jest wstępna przyczyna i dymisja

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!