Bogdanka jest największym lewobrzeżnym dopływem Warty na terenie Poznania, ma niemal 12 km długości. Prace związane z powstaniem koncepcji układu odwodnienia i zielono-niebieskiej infrastruktury w zlewni Bogdanki podzielono na kilka etapów. Jak czytamy na stronie wspomnianej firmy, kluczowym elementem pierwszego etapu będzie analiza i ocena systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych, która wykonana zostanie na bazie analizy hydrologicznej i hydrogeologicznej z wykorzystaniem narzędzi GIS oraz modelowania hydrodynamicznego. Ponadto w ramach tego etapu zaplanowano też m.in. analizę opracowanych do tej pory dokumentacji, wydane mają być też decyzje administracyjne.


W kolejnych etapach wykonana zostanie m.in. analiza możliwości retencjonowania wód opadowych. Do tego poznamy parametry budowli wodnych koniecznych do przebudowy. Postanie też katalog z rozwiązaniami, w jaki sposób na terenie zlewni Bogdanki zagospodarować wody opadowe w miejscu ich powstania.

W efekcie ma zostać opracowany cały zbiór zadań, których realizacja będzie konieczna, by w zlewni rzeki Bogdanki wyeliminować powstawanie zalań i podtopień.

Zamawiającym jest Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Jak czytamy dalej, to opracowanie jest początkiem porządkowania, na szeroką skalę, gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi w mieście. Dokument ten ma być wzorem do opracowania podobnych koncepcji w innych zlewniach cząstkowych Poznania.

Przeczytaj także: Gospodarowanie deszczówką w nowych przestrzeniach miejskich