Partnerzy portalu

Nietypowy pomysł spółki wodociągowej z Gdańska. Przyciągnie turystów?

Opublikowano: 27-02-2020 Źródło: UM Gdańsk
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W USA wiele lat temu stworzono Hollywood Walk of Fame. Potem tymi śladami podążyło wiele miejscowości, także polskich. Np. we Władysławowie natrafimy na promenadę dedykowaną mistrzom sportu, a w Toruniu na Piernikową Aleję Gwiazd. Jeszcze inny pomysł mają w Gdańsku, gdzie powstanie aleja… włazów kanalizacyjnych. To element planu zagospodarowania północnego cypla wyspy Ołowianki, który ma zostać przeprowadzony do końca tego roku. Inwestorem jest należąca do miasta Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK) sp z o.o.


Fot. hutchibusane/Pixabay Fot. hutchibusane/Pixabay

Na wyspie wyznaczony zostanie nowy spacerowy obszar o powierzchni prawie 5 tys. m². Częścią terenów spacerowych będzie aleja włazów kanalizacyjnych, składająca się z trzech elementów – alei włazów historycznych z różnych okresów dziejów Gdańska, alei włazów z różnych miast w Polsce oraz alei włazów z miejscowości zagranicznych. Została zaprojektowana w taki sposób, żeby w przyszłości możliwe było jej uzupełnianie o kolejne eksponaty.

Ołowianka: obszar, który ma zostać zagospodarowany. Źródło: UM Gdańsk

Ołowianka: obszar, który ma zostać zagospodarowany. Źródło: UM Gdańsk

Obecnie północny cypel Ołowianki nie jest zagospodarowany, choć to atrakcyjne miejsce do spacerów: wzdłuż zachodniego nabrzeża jest ścieżka widokowa na wschodnie nabrzeże Motławy oraz Główne Miasto. Z kolei od strony północnej można podziwiać szlak wodny Motławy. Wkrótce cypel obszar zyska nową zieloną przestrzeń spacerową.

W najbliższych dniach rozpocznie się porządkowanie terenu i istniejącej zieleni, a w drugim kwartale bieżącego roku przystąpimy do nowych nasadzeń. Projekt architektoniczny poprzedzony był szczegółową inwentaryzacją zieleni, w której wzięto pod uwagę jest stan i walory estetyczne – mówi Krzysztof Molęda, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych w GIWK.

Źródło: GIWK/UM Gdańsk

Źródło: GIWK/UM Gdańsk

Wartość projektu to 1,5 mln zł netto. GIWK jest właścicielem systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w Gdańsku.

Przeczytaj także: Gdański program przeciwpowodziowy – kanalizacja deszczowa w Osowie