• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Startuje modernizacja

Opublikowano: 28-07-2020 Źródło: PGW Wody Polskie

Zapowiedziany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie remont kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich ma poprawić drożność drogi wodnej i stan infrastruktury do jej obsługi.


Guzianka II. Fot. Wody Polskie w Białymstoku Guzianka II. Fot. Wody Polskie w Białymstoku

Kanały Grunwaldzki, Tałcki i Mioduński, a następnie Szymoński i Łuczański na szlaku Wielkich Jezior zostaną zmodernizowane. Prace na pięciu kanałach będą trwały trzy lata, ale żeglarzom nie grozi zamknięcie szlaku. Turystyka wodna będzie się odbywać bez ograniczeń.

Pięć kanałów do remontu

Wartość robót dla pierwszych trzech kanałów przekracza 65 mln zł. Wykonawcą została spółka ETP S.A. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane na Kanale Szymońskim, a pod koniec 2020 r. rozpocznie się postępowanie na wykonawcę prac na Kanale Giżyckim (ostatnia cześć przedsięwzięcia). Modernizacja będzie prowadzona w latach 2020–2023, przy czym na Kanale Grunwaldzkim planowo zakończą się w 2021 r., a na kolejnych dwóch potrwają do 2022 r. Pozostałe drogi wodne zostaną wyremontowane do 2023 r.


Zaplanowane prace

Łączna wartość wszystkich inwestycji na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wynosi około 300 mln zł. W pierwszym etapie wybudowano nową śluzę Guzianka II. Kolejne dwa to właśnie modernizacja kanałów żeglugowych.

Zadania to przebudowa i umocnienie kanałów:

  • Tałckiego łączącego jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty (1,6 km),
  • Mioduńskiego między jeziorami Kotek i Szymon (1,92 km),
  • Grunwaldzkiego prowadzącego z jeziora Kotek do jeziora Tałtowisko (0,47 km),
  • Szymońskiego łączącego jeziora Szymon i Szymoneckie, będące zatoką jeziora Jagodne (2,36 km – najdłuższy kanał na szlaku między Mikołajkami a Giżyckiem),
  • Części kanałów Łuczańskiego i Giżyckiego między jeziorami Niegocin i Kisajno (2,13 km).

Prace będą prowadzone w ramach projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I / Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka”.

Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Źródło: PGW Wody Polskie

Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Źródło: PGW Wody Polskie

Ratunek przed degradacją

Inwestycje są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.). W wyniku realizacji tych prac wzrośnie długość wybudowanych lub zmodernizowanych wodnych szlaków turystycznych o około 8,5 km, zostanie udrożnionych pięciu kluczowych elementów szlaku – informują Wody Polskie.

Koszty remontu wszystkich kanałów przekraczają 150 mln zł, w tym środki unijne to 98 mln zł, wkład PGW Wód Polskich – 48 mln zł, a budżetu państwa – 17,5 mln zł. Inwestycja ma doprowadzić do wzrostu liczby turystów. Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu Pisza i kończy ma kanale w Węgorzewie. W prostej linii to 111 km.

Przeczytaj także: Plan przeciwdziałania skutkom suszy jest prawie gotowy

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.