Kończą się prace związane z przygotowaniem pierwszego ogólnopolskiego planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). W trakcie półrocznych konsultacji społecznych zgłoszono ponad 800 wniosków i uwag, z czego ponad 300 dotyczyło budowy lub przebudowy zbiorników retencyjnych. Do 24 czerwca potrwają jeszcze konsultacje dotyczące oceny oddziaływania na środowisko. Z kolei pod koniec roku Plan zostać ma przyjęty jako rozporządzenie ministra ds. gospodarki wodnej.
Fot. weerapat1003/Adobe Stock
- PPSS to najważniejszy element programu Stop suszy!
- Susze zagrażają większości krajów świata
- Są coraz częstsze także w Polsce
W ramach konsultacji społecznych najczęściej poruszano tematy związane np. z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi, nawodnieniami na cele rolnicze, melioracją, retencją naturalną i sztuczną oraz monitoringiem suszy. Konsultacje społeczne potwierdziły, że problematyka zagrożeń związanych z suszą jest coraz bardziej obecna w życiu społecznym – mówi Rafał Jakimiak z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, kierownik zespołu opracowującego PPSS. Jak dodaje, przeciwdziałanie skutkom suszy obejmuje działania lokalne i krajowe, a ich realizację zaplanowano w trybie bieżącym, krótkookresowym oraz w skali kilku lat. Planowanie takich działań to wielowymiarowe i szerokie zagadnienie. Opisujemy to w katalogu działań, który jest najważniejszą częścią PPSS. Przeciwdziałanie skutkom suszy to konglomerat działań podejmowanych w wielu sferach, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Konsekwentnie zwracamy uwagę na znaczenie tej aktywności w skali mikro. Ponad wszelką wątpliwość wiemy, że zapobieganie skutkom suszy powinno zaczynać się znacznie bliżej naszych domów, niż przez dziesiątki lat uważano – wyjaśnia Rafał Jakimiak.
W PPPS zawarty zostanie wykaz przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji w latach 2021-2027. Ten Plan to najważniejszy element programu Stop suszy!, który wraz z planami – gospodarowania wodami oraz zarządzania ryzykiem powodziowym – ma przyczynić się do poprawy stanu gospodarki wodnej w Polsce. Wcześniej plany przeciwdziałania skutkom suszy opracowała już m.in. Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Słowacja i Ukraina.
Susze w Polsce
Susze zagrażają większości obszarów świata. Częstotliwość ich występowania rośnie także w Polsce. Obecnie co 2-3 lata tego typu zjawisko pojawia się w naszym kraju. Najbardziej katastrofalnymi suszami w ostatnich latach były te z lat 1951, 1969, 1982, 1991–1994, 2005–2006, 2011, 2015 oraz 2018. Zasięgiem obejmowały obszar ponad 75% naszego kraju.
Susza dotyka wielu sektorów gospodarki. Może przyczynić się do strat w rolnictwie, co może skutkować droższymi produktami w sklepach. Susza może doprowadzić, tak jak w 2015 r., do zagrożenia energetycznego – niższe stany wód uniemożliwiają właściwe chłodzenie bloków energetycznych. Ponadto może doprowadzić do problemu z dostarczaniem wody do spożycia dla mieszkańców. Mówię tutaj o studniach gospodarczych, ale również o dużych ujęciach wód zasilających w wodę aglomeracje miejskie. Nie można zapomnieć również o szkodach w środowisku. Susza może doprowadzić do zniszczenia wielu, często unikatowych ekosystemów – np. torfowisk lub mokradeł. Może przyczyniać się do masowego wymierania ryb oraz innych organizmów w naszych rzekach czy jeziorach. Dlatego przeciwdziałanie skutkom suszy jest tak ważne dla nas wszystkich – mówił w rozmowie z naszym serwisem Rafał Jakimiak.
Przeczytaj także: Susze nie znają granic, będą coraz częstsze [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.