Zmiany klimatyczne powodują, że ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym deszcze nawalne, stają się coraz bardziej powszechne. Eksperci ostrzegają, że w przyszłości będą się nasilać. Dlatego miasta szukają rozwiązań zapobiegających ich negatywnym skutkom. Jednym z nich są kolektory retencyjne, zwiększające w bardzo istotny sposób możliwości układu odbiorczego. 

Na temat ich specyfiki oraz sposobów optymalnego wykorzystania w miejskich sieciach kanalizacyjnych rozmawiali przedstawiciele świata nauki oraz wszystkich stron procesu inwestycyjnego:

  • dr. inż. Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej, który w swoim wystąpieniu przedstawił sposób działania kolektorów retencyjnych, omówił ich wady i zalety w odniesieniu do innych rozwiązań retencyjnych oraz opowiedział o najciekawszych inwestycjach tego typu na świecie i w Polsce.
     
  • Bartosz Zaborski oraz Maciej Płoński – przedstawiciele, MPWiK S. A. w Warszawie, wygłosili referat o doświadczeniach związanych z budową oraz renowacją kolektorów retencyjnych w stolicy (Burakowski Bis, Burakowski, Wiślany, Lindego, Lindego Bis). 
     
  • Dymitr Petrow-Ganew z firmy Herrenknecht AG  poruszył zagadnienia związane z zastosowaniem metody mikrotunelingu w wielkośrednicowych systemach kanalizacji i retencji. 
     
  • Paweł Niewiadomski z firmy HABA-Beton omówił zagadnienia związane z kolektorami retencyjnymi z punktu widzenia producenta rur oraz wskazał czynniki, które decydują o tym, że produkt dostarczany na budowę jest godny zaufania i długowieczny w użytkowaniu. 
     
  • Grzegorz Szajna przedstawiciel firmy Sanimet podzielił się doświadczeniami z realizacji projektów kolektorów retencyjnych oraz realizacji robót mikrotunelowych w kontekście warunków terenowych i geologicznych. 

Aby BEZPŁATNIE obejrzeć nagranie z konferencji „Kolektory retencyjne. Skuteczna odpowiedź miast na zmiany klimatyczne” wystarczy się ZAREJESTROWAĆ na platformie Akademia Inżynieria.
 

Przeczytaj także: Bezwykopowa renowacja kolektora Burakowskiego. Jak to się robi?