Ciepło tracone, które powstaje w sezonie letnim głównie w procesach technologicznych oczyszczania, a także to ze ścieków oczyszczonych i kanalizacji ogólnospławnej mogą być wykorzystywane w warszawskiej sieci dystrybucyjnej oraz na potrzeby własne MPWiK.


Badania zostaną przeprowadzone przede wszystkim w oczyszczalniach Czajka i Południe, a także w kolektorach kanalizacyjnych. Renata Tomusiak, prezes MPWiK, wyjaśnia, że jeśli założenia potwierdzą się, w kolejnym kroku będą mogły zostać podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę instalacji odzysku ciepła. Projekt ma szansę przełożyć się pozytywnie na funkcjonowanie spółek MPWiK i Veolia oraz miasta w rozumieniu proekologicznym, a także w aspekcie ekonomicznym – podkreśla prezes Tomusiak.

Paweł Orlof, prezes Veolii Energii Warszawa, dodaje, że rozpoczyna się współpraca nad projektem, który ma przynieść pozytywne efekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Ciepło odpadowe może służyć do ogrzewania budynków przemysłowych i mieszkalnych. Grupa Veolia wdrożyła już z powodzeniem takie rozwiązanie w Szlachęcinie i wierzymy, że takie innowacyjne podejście będzie kolejnym krokiem w redukcji paliw kopalnych na potrzeby Warszawy – dodaje Paweł Orlof, prezes Veolii Energii Warszawa.

Przeczytaj także: Warszawa buduje trzy kolektory. Wszystkie bezwykopowo