Władze Poznania oraz spółki Veolia i Aquanet podpisały porozumienie o współpracy w przedsięwzięciach poprawiających efektywność energetyczną miasta. W planach jest odzyskiwanie ciepła pochodzącego ze ścieków komunalnych.
Ciepło odzyskane ze ścieków zasili miejską sieć ciepłowniczą Poznania. Fot. UM Poznań
Ciepło odzyskane ze ścieków komunalnych i zasoby ciepła traconego w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu nieczystości byłoby wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej zarządzanej przez spółkę Veolia Energia Poznań (firma dostarcza ciepło do 60% mieszkańców Poznania).
W ramach wstępnej koncepcji ciepło ma być odzyskiwane dzięki budowie pomp ciepła w Centralnej i Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków o mocy odpowiednio 16 MW i 5 MW. Szacowany potencjał odzysku ciepła to 460 tys. GJ rocznie, co oznacza zmniejszenie w tym czasie zużycia węgla o 25 tys. ton i ograniczenie emisji CO2 o 50 tys. ton (tyle rocznie pochłania 7 mln drzew).
Spółki Aquanet i Veolia będą także sprawdzać możliwości wdrażania rozwiązań z zakresu wytwarzania energii odnawialnej oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Zostanie m.in. oceniona możliwość produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem osadów ściekowych. Powstanie też koncepcja budowy nowych źródeł energii na terenach firmy Aquanet w Poznaniu.
Porozumienie o współpracy wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnięcie do 2050 r. neutralności klimatycznej. Jest też elementem działań miasta na rzecz rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i minimalizacji wykorzystania paliw kopalnych.
Przeczytaj także: Kraków: ciepło z odpadów odporne na wzrosty cen paliw kopalnych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.