• W przedsięwzięciu zostaną zweryfikowane technologie wspierające zarządzanie siecią wodociągową
  • Tego rodzaju system planują wdrożyć Wodociągi Warszawskie
  • Spółka sprawdzi przydatność rozwiązań i gotowość stołecznej sieci na ich wprowadzenie

Studium przypadku do oceny technologii

Uczestnicy projektu to spółki Wodociągi Warszawskie, DHI Polska, Kamstrup oraz Leif Koch. Dwie ostatnie firmy to partnerzy strategiczni. Duńska ambasada będzie doradcą i obserwatorem realizacji przedsięwzięcia.

Celem projektu jest przygotowanie studium przypadku i ocena dostępnych na rynku technologii wspierających zarządzanie siecią wodociągową. Jest to element procesu budowy systemu sterowania siecią wodociągową w czasie rzeczywistym (ang. Real Time Control – RTC), wspierającego bilansowanie zużycia wody – czytamy w komunikacie.


Wsparcie dla planowanej inwestycji Wodociągów Warszawskich

Te działania są zgodne z planowanym wdrożeniem systemu RTC na sieci wodociągowej Wodociągów Warszawskich. Prace w grancie obejmą pilotażowe testowanie aplikacji wspierającej pracę wodociągów dla kilku wybranych stref zasilania w wodę. Celem jej znalezienie potencjalnych problemów, by uniknąć ich w trakcie wdrożenia RTC na pełną skalę.

Doświadczenia zdobyte w projekcie w znacznym stopniu przyczynią się też do usprawnienia prac nad całym systemem i potencjalnie zmniejszenia kosztów realizacji – informują Wodociągi Warszawskie.

Stołeczne przedsiębiorstwo będzie mogło szczegółowo zweryfikować dane analityczne pozyskiwane na obszarze całej sieci wodociągowej, a także ocenić ich przydatność w rozwiązaniach cyfrowych, w tym systemów klasy RTC.

Pilotażowe wdrożenie elementów rozwiązań

Zaplanowano także pilotażowe wdrożenie systemów do wykrywania przecieków, analizy strat wody, planowania inwestycji i remontów oraz analizy śladu węglowego. Umożliwi to sprawdzenie ich przydatności oraz gotowości warszawskiej infrastruktury wodociągowej do wprowadzenia takich rozwiązań na szerszą skalę.

Zawiązana współpraca wpisuje się w podejmowane od dawna działania spółki służące środowisku. Ograniczanie strat wody jest szczególnie istotne w kontekście coraz bardziej wydłużających się okresów suszy hydrologicznej. Będzie tego od nas wymagała także nowa unijna dyrektywa wodna, której zapisy mają zostać wprowadzone do polskiego prawa – podsumowuje Tomasz Mencina, członek zarządu Wodociągów Warszawskich.

Koszt przedsięwzięcia przekracza 892 tys. zł netto, dofinansowanie z funduszu EKF wyniesie 400 tys. zł.

Przeczytaj także: Biogaz – klucz do samowystarczalności oczyszczalni ścieków