• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pakistan zdewastowany po potężnej powodzi. A to jeszcze nie koniec

Opublikowano: 12-09-2022 Źródło: UN OCHA, NDMA, PAP, The New Humanitarian

Prawie 1400 ofiar śmiertelnych, 1,6 mln domów zniszczonych i 33 mln osób poszkodowanych przez kataklizm. To skutki największej powodzi w Pakistanie od 2010 r. wywołanej rekordowymi deszczami monsunowymi oraz topnieniem lodowców w górach na północy. Po wodą znalazła się jedna trzecia kraju.


Powódź w Pakistanie najbardziej zniszczyła prowincję Sindh. Fot. Zaidi/UNICEF Powódź w Pakistanie najbardziej zniszczyła prowincję Sindh. Fot. Zaidi/UNICEF
  • Co najmniej 1,2 mln ha upraw zostało zalanych
  • W prowincji Sindh zniszczonych zostało 88% domów
  • Poważne jest zagrożenie epidemiami cholery, malarii i gorączką deng

Tragiczny bilans gigantycznej powodzi

W Pakistanie, o populacji liczącej około 220 mln osób, gigantyczne powodzie wywołane opadami trwającymi od czerwca, spowodowały, że jedna trzecia kraju znalazła się pod wodą, a bezpośrednie skutki dotknęły 33 mln mieszkańców. Szybkiej pomocy potrzebuje około 6,5 mln ludzi. Między czerwcem a końcem sierpnia opady były o 190% wyższe od 30-letniej średniej krajowej i przekroczyły 390 mm.

Źródło: UN OCHA Źródło: UN OCHA

Dotychczasowy tragiczny bilans powodzi to ponad 1340 ofiar śmiertelnych, zniszczonych 1,6 mln domów, 6700 km dróg, niemal 250 mostów. Powierzchnia zalanych gruntów rolnych przekracza 1,2 mln ha, zatonęło około 755 tys. zwierząt gospodarskich (z czego 500 tys. w Beludżystanie), które są źródłem utrzymania milionów Pakistańczyków. Według informacji FAO (ang. Food and Agriculture Organization), 61% hodowców zgłosiło objawy chorób u inwentarza, a 29% utratę paszy.


Stan zagrożenia wciąż trwa

Choć w ciągu ostatnich tygodni natężenie deszczy zmalało, wciąż średni poziom zagrożenia powodziowego utrzymuje się wzdłuż rzeki Indus, między dzielnicami Sukkur i Kotri w Sindh, a wysoki w dole rzeki, od Kotri do Morza Arabskiego. Jedna z największych na świecie zapór ziemnych, Tarbela na Indusie, jest wypełniona do maksymalnego poziomu 472 m, a w przypadku Chashmy w prowincji Pendżab brakuje do niego tylko 15 cm (maksimum to 197 m). Wstępne oszacowania Centrum Satelitarnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNOSAT) wskazują, że co najmniej 75 tys. km2 gruntów w Pakistanie analizowanych między 1 a 29 sierpnia wydaje się być dotknięte przez wody powodziowe, w tym około 48,5 tys. km2 to prawdopodobnie obszary uprawne.

Prowincja Sindh. Fot. NASA Prowincja Sindh. Fot. NASA

Najmocniej poszkodowana prowincja

Do najbardziej poszkodowanych należy prowincja Sindh. Według raportu Humanitarian Advisory Team (HAT), zespołu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA), zniszczeniu uległo tam ponad 1,5 mln domów, to około 88% wszystkich gospodarstw domowych w Sindh. Zginęło już 577 osób z około 1400 w Pakistanie, ponad 8300 w prowincji jest rannych. Przerwano naukę 3,5 mln dzieci, a prawdopodobnie 1,2 mln ha gruntów rolnych zostało uszkodzonych przez powódź. Zniszczone drogi (40% w Sindh, 24% w Khyber Pakhtunkhwa, 22% w Beludżystanie – dane Pakistańskiej Agencji ds. Klęsk Żywiołowych, NDMA) utrudniają mieszkańcom przeniesienie się w bezpieczne miejsca, a także dostarczanie pomocy humanitarnej. W tej prowincji uszkodzeniu uległo także 12 zapór na rzekach.

Fot. NASA Fot. NASA

Zagrożenie epidemiczne

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) i pakistański resort zdrowia przestrzegają przed ryzykiem epidemii na terenach powodziowych. Zagrożeniem są m.in. cholera, malaria i gorączka denga.

Straty materialne w całym kraju mogą wynieść około 10 mld dol. Pakistan należy do państw najbardziej zagrożonych skutkami zmian klimatu. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w najbliższym czasie opady mogą się ponownie zwiększyć.

Przeczytaj także: Katastrofa na Odrze. Cyfryzacja monitorowania jakości wód w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!