W interdyscyplinarnym zespole znaleźli się przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic, a współpracy podjęli się także eksperci Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Eksperyment prowadzono przez kilka tygodni na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego. Celem było wyeliminowanie powodującej śnięcie ryb złotej algi. 

SinStop nie tylko wpłynął na zahamowanie zakwitu wody, ale jednocześnie nie zaobserwowano negatywnego wpływu na organizmy zwierzęce, a zainicjowane zostały naturalne procesy samooczyszczania wody.

Jak powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB, wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów – stwierdził prof. Robert Czerniawski.

Przeczytaj także: Kanał Gliwicki ma być oczyszczony. Co na to Bank Światowy?