• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Niemcy będą badać deszcze nawalne dzięki testom w skali 1:1

Opublikowano: 10-03-2019 Źródło: IKT

Niemiecki Instytut Infrastruktury Podziemnej (IKT) buduje unikalne laboratorium badawcze, które zajmować będzie się ulewnymi deszczami i powodziami w przestrzeniach miejskich. Cel? Ochrona ludzi i mienia przed powodziami. Projekt ten, o wartości około 11 mln EUR, zostanie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej (UE) oraz funduszu Nadrenii Północnej-Westfalii.


Jak sprawić, by nawalne deszcze nie powodowały powodzi w terenach zabudowanych? Źródło: IKT Jak sprawić, by nawalne deszcze nie powodowały powodzi w terenach zabudowanych? Źródło: IKT

Ulewne deszcze padają coraz częściej

W ostatnich latach ulewy zdarzają sie coraz częściej, częściej też skutkują powodziami. W Niemczech ucierpieli z tego powodu mieszkańcy wielu miast, w tym Wuppertalu, Münster czy Dortmundu; niezliczone miejscowości musiały poradzić sobie z konsekwencjami nawalnych deszczy, stratami mienia, a przede wszystkim rannymi mieszkańcami.

Z uwagi na coraz częstsze ulewy i ogromne wywoływane przez nie szkody, IKT postanowił opracować „przeciwdeszczowy” projekt miejski. Postawiliśmy sobie pytanie: w jaki sposób możemy zmniejszyć szkody wywoływane przez deszcze nawalne lub nawet im zapobiec? – wyjaśnia Roland W. Waniek, dyrektor wykonawczy IKT. Istniejąca sieć kanalizacyjna nie jest przystosowana do przyjmowania takich ilości wody. Potrzebne są nowe techniki i koncepcje planowania urbanistycznego. Konieczne jest też umiejętne gospodarowanie deszczówką w przestrzeniach miejskich.

Symulacja komputerowa to za mało

Z powodu skomplikowanych warunków miejskich trudno jest opracować rozwiązanie jedynie w oparciu o komputerowe symulacje. Dynamika przepływu deszczówki w przestrzeniach miejskich jest zbyt trudna do odwzorowania cyfrowego.

Nowe stanowisko testowe 1:1

Nowe stanowisko testowe. Źródło: IKT (ABY POWIĘKSZYĆ, KLIKNIJ) Nowe stanowisko testowe. Źródło: IKT (ABY POWIĘKSZYĆ, KLIKNIJ)

Z tego powodu IKT zaprojektował nowe stanowisko testowe. W jego obrębie tworzona będzie realistyczna symulacja 1:1 przepływu deszczówki: na drogach, terenach mieszkalnych i komercyjnych. Nowe laboratorium pomoże badaczom z IKT odtworzyć całe odcinki dróg, wraz z infrastrukturą podziemną. Możliwe jest zasymulowanie nawet 10-procentowego nachylenia drogi.

Symulacje zostaną wystawione na ulewne deszcze o natężeniu 1 tys. litrów na sekundę na hektar. Taka ilość wystarczyłaby, aby na boisku piłkarskim w kwadrans woda sięgała zawodnikom do kostek. Można będzie też badać zalania ulic i placów strumieniem wody o natężeniu 250 litrów na sekundę – czyli, jak moglibyśmy zobrazować, strumienia, który w jedną sekundę napełniłby dwie wanny.

Dzięki budowie cyklu wodnego na bieżąco odnawiającego się dzięki potężnym pompom, możliwe jest nieustanne prowadzenie symulacji i obserwowanie tego, co dzieje się na drodze i w obrębie systemu odwadniającego.

Wyniki badań przełożą się na praktykę


Efektami badań zainteresowane są lokalne władze administracyjne. Wnioski, które wyciągną badacze, staną się podbudową przyszłych projektów zabezpieczeń przeciwpowodziowych i odwodnień. Nowe laboratorium wyposażone będzie też w stację kontroli, która będzie zbierać dane w trakcie testowania i będzie udostępniać je online: nie tylko ułatwi to analizę eksperymentów, ale też przełoży się na umiędzynarodowienie badań, co jest konieczne – nawalne deszcze nawiedzają nie tylko Niemcy.

Przeczytaj także: W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pada sztuczny deszcz

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia