Cztery zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 60 tys. m3 powstają w Porcie Południowym przy ul. Długiej we Wrocławiu. Będzie to jeden z największych systemów retencyjnych w Europie. Wmurowano kamień węgielny pod kolejny etap budowy.
We Wrocławiu powstają zbiorniki retencyjne. Fot. wroclaw.pl
- Zbiorniki będą retencjonować nadmiar wód opadowych po gwałtownych ulewach
- Ich pojemność odpowiada prawie połowie ścieków wytwarzanych codziennie przez wrocławian
- Deszczówka będzie przesyłana do oczyszczalni
Retencja na zmiany klimatyczne
Budowa zbiorników retencyjnych to odpowiedź na zmiany klimatyczne i coraz bardziej dokuczliwe deszcze nawalne i okresy susz. Każdy obiekt będzie miał pojemność 15 tys. m3 i wysokość 15 m. Jednocześnie we wrocławskim Porcie Południowym powstanie przepompownia ścieków z siecią rurociągów i komór technicznych.
Zmiany klimatu są nieuchronne. Budowa zbiorników retencyjnych ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyszłości naszego miasta i jego mieszkańców, ale też dla środowiska naturalnego. Dzięki nim będzie ono chronione w przypadku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu. To druga, po Warszawie, największa tego typu instalacja w naszym kraju – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Nadmiarowe ścieki po ulewach
Instalacja pozwoli na retencjonowanie ścieków nadmiarowych (deszczówki), które powstają wskutek gwałtownych ulew. Będą one przesyłane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek” w okresie jej mniejszego obciążenia.
Naszym największym wyzwaniem jest obecnie zagospodarowanie wód opadowych. Dzięki powstającym zbiornikom przelew burzowy będzie w mniejszym stopniu zasilany ściekami z pogody deszczowej, co jednocześnie zapewni większą dbałość o środowisko naturalne i czystość rzeki Odry. Dziennie oczyszczamy około 130 tys. m3 ścieków. Pojemność tych zbiorników to zatem prawie połowa ścieków, które wrocławianie produkują w ciągu jednej doby – powiedział Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK).
Betonowe konstrukcje
Płyty fundamentowe pod zbiorniki będą miały grubość 70 cm. Zostaną zabetonowane – na każdą przypadnie 1700 m3 mieszanki betonowej. Ściany zewnętrzne zbiorników retencyjnych zostaną wykonane w technologii betonu sprężonego. Sprężenie to kontrolowane naciąganie lin stalowych, które zapobiega odkształceniom i rysom, powstałym na skutek obciążenia zewnętrznego. W tym przypadku chodzi o nagromadzone w zbiornikach ścieki – czytamy w komunikacie.
Zabudowane elementy płyt fundamentowych i ścian będą poddawane pielęgnacji polegającej na zraszaniu i osłanianiu betonowych powierzchni matami z geowłókniny. Takie zabiegi mają wspomóc dojrzewanie betonu, umożliwią kontrolę jego temperatury i wilgotności.
Inwestycja zakończy się w 2021 r.
Budowę rozpoczęto w marcu 2020 r. Zbiorniki wraz z infrastrukturą towarzyszącą mają być gotowe pod koniec 2021 r. Prace prowadzi firma Inżynieria Rzeszów w ramach projektu „Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Faza I”, dla którego MPWiK otrzymało dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Koszt budowy zbiorników retencyjnych wynosi 77,8 mln zł, natomiast wartość całego projektu to 160 mln zł. Dofinansowanie unijne pokrywa około 64% wartości netto.
Przeczytaj także: W Dobrzyniu nad Wisłą powstaną trzy zbiorniki retencyjne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.