• W lutym do obrony ujęcia wody Orlenu przed zalaniem użyto 3000 worków z piaskiem
  • 4000 worków były potrzebne do ochrony ujęcia wody na Wiśle
  • Te zagrożenia pokazały, że musi powstać plan ochrony przeciwpowodziowej dla Płocka

Propozycje działań będą opracowywane przez Orlen i Wodociągi Płockie wspólnie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, odpowiedzialnym za działania regulacyjne na Wiśle oraz z samorządem lokalnym.

Ujęcie Orlenu i jego obrona

Ujęcie wody należące do koncernu naftowego znajduje się w 635 km Wisły w sąsiedztwie przystani Naftoremontu w Płocku. Projektowo można z niego pobierać 11700 m3/godz. wody. Firma w ostatnich latach zmniejszyła pobór z 5000 do 3000 m3/godz. Stało się tak dzięki ponownemu użytkowaniu wody do celów bezpieczeństwa technicznego po oczyszczeniu w zakładowej oczyszczalni ścieków. Służy ona ochronie przeciwpożarowej.


W lutym Orlen zabezpieczał ujęcie przed napływem wody do budynku – ułożono 3000 worków z piaskiem zabezpieczając najbardziej newralgiczne punkty i wały. Wody Polskie koordynowały upust wody na tamie we Włocławku, aby umożliwić spływ jej nadmiaru. W efekcie pobór wody przebiegał bez zakłóceń.

Wysoka fala w Płocku

Wysoka fala zagroziła również ujęciu powierzchniowemu wody „Grabówka” w 629 km Wisły, na prawym brzegu. Ten obiekt zaspokaja połowę zapotrzebowania Płocka (drugą stanowi woda z ujęć głębinowych zlokalizowanych na terenie Borowiczek w sąsiedniej gminie Słupno wzdłuż Słupianki). Wysoki poziom rzeki zagroził w tym roku wszystkim ujęciom. Obroniono je dzięki ułożeniu 4000 worków z piaskiem. Rzeka podtopiła wtedy bulwary miejskie oraz zalała nadwiślańskie osiedla Borowiczki i Pradolinę Wisły.

Działania przeciwpowodziowe są niezbędne

Ale sytuacja ta pokazała, że wciąż musimy myśleć o zabezpieczeniu się przed żywiołem, jakim jest Wisła, a także o zabezpieczeniu ujęć wody i zapewnieniu płocczanom nieprzerwanych jej dostaw. Aby to osiągnąć potrzebujemy zaangażowania i współpracy kilku podmiotów – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Opracowanie planu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Płocka jest ważne także ze względu na inwestycje Wodociągów Płockich – przebudowy stacji uzdatniania wody Górna, Góry i ujęcia powierzchniowego Grabówka.

Przeczytaj także: W Finlandii wydrążą najgłębszy odwiert w Europie