• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zaczyna się akcja lodołamania. Gdzie jest niebezpiecznie?

Opublikowano: 29-12-2021 Źródło: Wody Polskie

Szczeciński oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podjął decyzję o wstępnym, prewencyjnym wypłynięciu lodołamaczy na Odrę.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Pierwsze przepłynięcie jednostek w tym sezonie będzie mieć miejsce w najbliższy czwartek (30 grudnia 2021 r.). Przewidujemy, że już w najbliższych godzinach temperatury będą dodatnie, co spowoduje ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu – tłumaczył w poniedziałek Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

W najbliższy piątek i sobotę spodziewane są temperatury nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. Dotychczasowe mrozy doprowadziły do powstania pokrywy lodowej na poziomie od 10 do 40% na odcinku między Łubnicą do ujścia Regalicy. W górę naszego cieku, czyli w okolicach Osinowa czy Krajnika, mamy śryż i stałą pokrywę lodową na poziomie około 90% powierzchni tafli. Taka sytuacja mogłaby stworzyć potencjalne niebezpieczeństwo przeciwpowodziowe, stąd decyzja o rozpoczęciu akcji lodołamania – mówił Marek Duklanowski.

W poprzednich latach tego typu działania zaczynano później, najczęściej na przełomie lutego i marca. Tym jednak razem mróz przyszedł znacznie wcześniej. Akcja lodołamania potrwa maksymalnie trzy dni. W czwartek na Odrę wypłynie pięć lodołamaczy. Lodołamanie będzie wznawiane za każdym razem, gdy tafla lodu pokryje administrowane przez nas rzeki. Naszym zadaniem jest „wyrąbanie” kanału, którym lód będzie spływał w dół rzeki – dodawał dyrektor.

Dodajmy, że z powodu pojawienia się pierwszych zjawisk lodowych w poniedziałek zamknięto żeglugę na odcinku Odry granicznej (od km 697,0 m. Ognica do km 704,1 jaz Widuchowa), na Odrze Wschodniej (od km 704,1 jaz Widuchowa do km 730,5 Przekop Klucz-Ustowo) i jeziorze Dąbie (tor główny).

Co się dzieje w innych rejonach Polski?

Gdański lodołamacz na patrolu. Fot. Wody Polskie Gdański lodołamacz na patrolu. Fot. Wody Polskie

Pracownicy wszystkich oddziałów Wód Polskich prowadzą codzienny monitoring stanu rzek. Jak wynika ze środowych doniesień, znaczny spadek temperatury spowodował rozwój zjawisk lodowych, na zbiornikach wodnych utworzyła się pokrywa lodowa, a na rzekach lokalnie występuje śryż i lód brzegowy. Dyrektor oddziału w Gdańsku zdecydował o rozpoczęciu patrolowania Dolnej Wisły, na której sytuacja jest ważna z uwagi na konieczność odprowadzania kry ze Zbiornika Włocławskiego.

Przeczytaj także: Rusza budowa miejsc postojowych dla lodołamaczy na Odrze

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia