Podpisano list intencyjny ws. współpracy dla odbudowy zasobów wodnych we Wschodniej Wielkopolsce. Stronami porozumienia są zarówno jednostki rządowe, jak i samorządowe oraz sektor prywatny.
Susza w Polsce. Fot. AP-STUDIO/Adobe Stock
- Wartość planowanych zadań wynosi 35 mln zł
- Zwiększyć ma się poziom retencji we Wschodniej Wielkopolsce
- Pozwoli to na przeciwdziałanie skutkom suszy na rolniczym obszarze
- Koordynatorem całego przedsięwzięcia będą Wody Polskie
Kooperacja dotyczyć będzie projektu „Zwiększenie retencji i ochrony przeciwpowodziowej środkowej Warty poprzez wykorzystanie potencjału zbiorników powyrobiskowych w zlewni Biskupiej Strugi oraz przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wód”. W planie jest budowa systemu rurociągów, kanałów i pompowni, a cały układ pozwoli na przerzut nadmiaru wód z Warty, w tym wezbraniowych, i kierowanie ich do rekultywowanych odkrywek pokopalnianych (zamienią się w zbiorniki Kleczew i Józwin).
Celem jest walka ze skutkami suszy i ograniczenie ryzyka wystąpienia powodzi
Na początek zmodernizowane zostaną pompownie Pątnów i Morzysław na Kanale Ślesińskim. W ramach drugiego etapu powstanie układ łączący jezioro Gosławskie ze zbiornikiem Kleczew o wydajności projektowej do 1,5 m³/s. System będzie składać się z rurociągu, pompowni i kanałów otwartych.
W efekcie zwiększyć ma się poziom retencji we Wschodniej Wielkopolsce, co pozwoli na przeciwdziałanie skutkom suszy na rolniczym obszarze oraz ograniczanie ryzyka powodziowego w dolinie Warty. Poza tym przewiduje się, że infstruktura pozwoli na odbudowę zasobów wód powierzchniowych i podziemnych w zlewni Biskupiej Strugi, Meszny i Kanału Ostrowo-Gopło w rejonie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Susza w Polsce. Spodziewane efekty retencyjnego projektu w Wielkopolsce to:
- odbudowa zasobów jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego na poziomie 75 mln m³,
- utworzenie nowych zbiorników wodnych o łącznej pojemności ponad 370 mln m³,
- odtworzenie mokradeł na obszarze kilku tysięcy hektarów,
- odbudowa zasobów wód podziemnych w ilości ponad 500 mln m³,
Sygnatariuszami porozumienia są: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, ZE PAK S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Powiat Słupecki, Powiat Gnieźnieński, Gmina Powidz, Gmina Kleczew, Gmina Ostrowite, Gmina Witkowo, Gmina Wilczyn, Gmina Jeziora Wielkie, Gmina Orchowo, Gmina Kazimierz Biskupi oraz Skarb Państwa (Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Miradz).
Wartość wspomnianych zadań wynosi 35 mln zł, z czego 30% stanowi wkładu własny sygnatariuszy listu, a 70% pochodzi z dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wszystko ma być gotowe w 2025 r.
Wschodnia Wielkopolska jest regionem szczególnie narażonym na niedobory wody, co jest uwarunkowane niższą średnią opadów, a także działalnością przemysłową człowieka. Włączamy się w poprawę stanu zasobów wodnych tego regionu. W ramach szerokiej współpracy będziemy dążyć do zmagazynowania blisko 1 mld m3 wody. Wody Polskie będą koordynatorem tego wielkiego przedsięwzięcia – powiedział prezes Gospodarstwa Krzysztof Woś.
Przeczytaj także wywiad: „Możliwości dużej retencji zbiornikowej wyczerpują się”
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.