Najwcześniej w 2024 r. rozpocznie się budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kątki w gminie Marcinowice na Dolnym Śląsku. W najbliższym czasie Wody Polskie zamierzają wznowić prace projektowe, począwszy od aktualizacji decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która, jak poinformowano, ze względu na realizację innych pilnych zadań straciła swoją ważność.
Czarna Woda: budowa zbiornika przeciwpowodziowego. Fot. Wody Polskie
Zadanie „Czarna Woda - zbiornik Kątki, gm. Marcinowice" wpisane jest do Programu Planowanych Inwestycji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Polega na budowie suchego zbiornika przeciwpowodziowego na Czarnej Wodzie w km 37+700. Realizacja tego pomysłu, o czym czytamy w komunikacie, pozwoli na zabezpieczenie doliny rzeki Czarna Woda na długości 35 km aż do ujścia do Bystrzycy. Maksymalna wysokość piętrzenia na zaporze przy przepływie kontrolnym obejmie zalewem powierzchnię 55 ha.
Wody Polskie podały także, iż budowę zbiornika dodatkowo zarekomendowano do programu wieloletniego „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce" na lata 2023-2031.
Suchy zbiornik na Czarnej Wodzie jest konieczny z uwagi na fakt, że w porach letnich często dochodzi w tym rejonie do powodzi błyskawicznych. Polder ma chronić takie miejscowości, jak Kątki, Zebrzydów, Szczepanów czy Strzelce.
Na 2023 r. przewidywana jest aktualizacja decyzji i uzgodnień, a rozpoczęcie robót budowlanych na 2024 r. Napisano, że mając na uwadze pilną konieczność wzmocnienia ochrony mieszkańców tej gminy, ich mienia oraz lokalnej infrastruktury, konieczne jest wznowienie prac projektowych począwszy od aktualizacji decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Przeczytaj także: Komisja Europejska zatwierdziła polski program FEnIKS
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.