PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu i gmina Wieruszów podpisały list intencyjny w prawie budowy zbiornika Wieruszów. Wzrośnie ochrona przeciwpowodziowa, poprawią się walory przyrodnicze.
Rynek w Wieruszowie. Fot. MOs810/wikimedia
Budowa zbiornika wodnego Wieruszów ma zwiększyć zdolności retencyjne, pomóc w walce z suszą i wzmocnić ochronę przeciwpożarową oraz przeciwpowodziową. Obiekt powstanie przez rozlanie się wód Prosny. Zalew będzie miał 10 tys. m2 powierzchni, a jego objętość wyniesie 14,5 tys. m3. Znajdzie się na lewym brzegu rzeki na odcinku o długości 244 m.
Dzięki budowie mają poprawić się walory przyrodnicze i krajobrazowe obszaru gminy Wieruszów. Zachowane zostanie bogactwo środowiska, poprawi się jakość życia mieszkańców. Realizacja zadania „Budowa zbiornika Wieruszów” doprowadzi do zwiększenia retencji wód, zapobiegnie skutkom susz w regionie wodnym Warty, szczególnie w obszarze zlewni Prosny i gminy Wieruszów.
Gmina na podstawie wcześniejszych koncepcji opracowała dokumentację projektową. W toku jest uzyskiwanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zbiornik wodny ma przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Przeczytaj także: Gdańsk: kto zbuduje dwa przelewy awaryjne?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.