Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przeznaczył niemal 10 mln zł na działania, które pozwolą przeciwdziałać suszy rolniczej. Zjawisko to, jak wynika z danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, dotknęło ponad 90%. mazowieckich gmin.
Fot. sawitreelyaon/Adobe Stock
W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca 2024 r. susza wśród upraw zbóż jarych objęła aż 299 z 314 gmin, a wśród upraw zbóż ozimych 291. Suszę rolniczą odnotowano też w uprawach truskawek (266 gmin) i krzewów owocowych (247). Wspomniane środki trafią do 137 spółek wodnych w ramach programu „Mazowsze dla melioracji”, które będą prowadzić takie działania, jak remonty przepustów na rowach melioracyjnych, odmulanie dna rowów na urządzeniach melioracji czy wykaszanie skarp.
Jeżeli spółki wodne działają skutecznie, to efekty tego widzimy w terenie. Potrzebne są jednak pieniądze na regularną konserwację urządzeń wodnych. Tych pieniędzy wciąż brakuje i z tego powodu wiele spółek wodnych na przestrzeni lat się rozwiązało. Tym, które wciąż dbają o odpowiednią meliorację w naszym województwie, trzeba pomóc. Brak gruntowej konserwacji urządzeń powoduje, że nie spełniają one swoich funkcji, tj. zdolności odwadniającej, a w okresie niedoboru wody – gromadzenia jej poprzez retencję korytową – powiedziała Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa.
Dodała, że susza to problem nie tylko rolników. Brak dostatecznej ilości wody oznacza straty. Za mniejszym plonowaniem roślin idą wyższe ceny produktów rolnych i żywności.
W komunikacie podkreślono, że potrzeby były większe. Do urzędu wpłynęło 178 wniosków na łącznie prawie 13 mln zł.
Przeczytaj także: III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej już we wrześniu!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.