Hyperloop to koncepcja komunikacji pasażerskiej między miastami, stanowiąca połączenie transportu lotniczego z kolejowym. Jej podstawę ma stanowić kapsuła, którą można rozpędzić do prędkości ponad 1000 km/h. Twórcą koncepcji jest Elon Musk, który ogłosił konkurs na wykonanie projektu i prototypu tej technologii. Nad konceptem pracują grupy inżynierów z całego świata, w tym reprezentanci Polski – w ramach grupy Hyper Poland. Co ciekawe, Polacy przeszli do kolejnego etapu w konkursie zorganizowanym przez spółkę Elona Muska, SpaceX.

Założenie polskiej koncepcji Hyperloop

Zespół Hyper Poland tworzą absolwenci Politechniki Warszawskiej, którzy pracują pod opieką merytoryczną prof. Janusza Piechny. Ich zadaniem było stworzenie koncepcji aerodynamicznej kabiny i napędu. Ponadto, inżynierowie z Hyper Poland zaprojektowali także stację wraz ze śluzą buforującą (wyrównującą ciśnienie pomiędzy atmosferycznym, a tym panującym wewnątrz rury). 

Kiedy w czerwcu 2015 r. Elon Musk ogłosił konkurs na projekt piątego środka transportu: HYPERLOOP POD, postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Mieliśmy świadomość, ze porywamy się z motyką na słońce. Do konkursu zgłosiło się 1200 drużyn z całego świata. Wiele z nich mogło liczyć na wsparcie sponsorów i bogatych Uniwersytetów. My mogliśmy liczyć na własne pomysły i zapał do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Stworzyliśmy oryginalny projekt supernowoczesnej kapsuły z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań i udało się. Jesteśmy już w drugim etapie konkursu - mówi Krzysztof Tabiszewski, lider grupy Hyper Poland. 

Projekt zakłada umieszczenie w specjalnej rurze, z której wypompowuje się nawet 99% powietrza, kapsuły pasażerskiej. Dzięki zredukowanemu oporowi powietrza i braku oporu toczenia, „wagonik” poruszający się na poduszkach magnetycznych byłby w stanie rozpędzić się do prędkości niemal 1 macha (ponad 1100 km/h), zużywając tyle energii, co samochód pędzący z prędkością ok. 130 km/h. Rura o średnicy kilku metrów, postawiona ma być na kilkumetrowych wspornikach. Zgodnie z projektem, całość ma być zasilana energią słoneczną, czerpaną poprzez kolektory mieszczące się na rurze Hyperloop. Dzięki temu podróż z Warszawy do Gdańska mogłaby trwać ok. 40 minut.