• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Umowa na budowę śluzy Guzianka II

Opublikowano: 22-10-2018 Źródło: RZGW Warszawa

Podpisano umowę na budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie (woj. warmińsko-mazurskie). Efektem ma być poprawa jakości ruchu żeglugowego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.


Śluza Guzianka. Fot. RZGW Warszawa Śluza Guzianka. Fot. RZGW Warszawa

Budowa śluzy Guzianka II, która połączy jeziora Bełdany i Guzianka  z Jeziorem Nidzkim, odbędzie się w ramach pierwszego etapu projektu pn. Budowa i przebudowa infrastruktury związanej  z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz  z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka.

Funkcjonująca obecnie śluza Guzianka, która powstała w 1879 r., jest w złym stanie. Modernizacja śluzy, z której w sezonie korzysta kilkaset jednostek pływających dziennie, wymaga jej całkowitego zamknięcia. Z tego właśnie powodu powstanie nowa śluza – tzw. Guzianka II. Zgodnie z założeniami, najpierw Guzianka II będzie obsługiwać ruch podczas remontu „starej” śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego między jeziorami Bełdany i Nidzkie.

Tak będzie wyglądać śluza Guzianka II. Źródło: RZGW Warszawa Tak będzie wyglądać śluza Guzianka II. Źródło: RZGW Warszawa

W ramach wspomnianego pierwszego etapu zaplanowano także udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie–Tałty i przebudowę nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie.


Koszt przeprowadzenia pierwszego etapu to ponad 26,4 mln zł. Będzie realizowany w ramach współpracy kilku instytucji: Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej  w Warszawie oraz gmin: Mikołajki, Ryn, Ruciane-Nida, Pisz, Giżycko). Liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie.

Wszystko ma być gotowe do 30 czerwca 2020 r., z kolei przekazanie decyzji dotyczącej użytkowania nowej śluzy Guzianka II ma nastąpić do 30 listopada 2020 r.

W sumie cały projekt podzielono na trzy etapy, prace przewidziano do 2021 r. Jak napisano w komunikacie, projekt ma na celu zwiększenie walorów turystycznych regionu dzięki poprawie infrastruktury szlaków wodnych oraz podkreślenie walorów i dziedzictwa naturalnego regionu.

Przeczytaj także: Niemal 200-letnia śluza Swoboda otwarta po remoncie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia