Swoboda to siódma z kolei śluza na Kanale Augustowskim. Powstawała w latach 1826-1827. Jej długość to 45,4 m, a szerokość – 6 m. Była ostatnią z nieremontowanych, 200-letnich śluz na odcinku od granicy z Białorusią do Augustowa.

Remont śluzy Swoboda wraz z mostem, awanportem górnym i dolnym rozpoczął się w kwietniu 2017 r., kosztował 5,1 mln zł. Pieniądze pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To była ostatnia śluza, która czekała na remont. Na kanale zostaną nam do wykonania takie prace, jak umocnienia brzegów, wymiana palisad, a także zabytkowe budynki przy kanale, gdzie mieszkają pracownicy obsługujący śluzy – mówi, cytowany w komunikacie, Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku PGW Wody Polskie.


Śluza Swoboda, poprzez liczący niemal 1 km długości odcinek Kanału Augustowskiego, zwany Kanałem Swoboda, łączy Jezioro Studzieniczne z Jeziorem Ślepym. Różnica poziomów między jeziorami wynosi 1,7 m.

Jak przypomniano, z nazwą „Śluza Swoboda” wiąże się legenda: Budowniczowie, którzy w tym miejscu kopali kanał, to byli chłopi pańszczyźniani, którym obiecano, że jeżeli szybko przekopią kanał, to zostaną uwolnieni od obowiązków pańszczyźnianych. W tym miejscu miało dojść do tego uwolnienia, stąd nazwa śluzy Swoboda – mówił Maciej Ambrosiewicz, historyk, pracownik Wigierskiego Parku Narodowego.

Przeczytaj także: Przekop przez Mierzeję Wiślaną staje się faktem?