• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trwa remont zabytkowej Śluzy Okole

Pozostałe śluzy Kanału Bydgoskiego też zostaną zmodernizowane


Opublikowano: 17-10-2018 Źródło: PGW Wody Polskie

15 października br. w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa poświęcona inwestycjom związanym z gospodarką wodną w kujawsko-pomorskim. Omówiono stan zaawansowania prac modernizacyjnych wykonywanych w obrębie Śluzy Okole, poruszono też kwestię ponownego użeglownienia wielkiej pętli wielkopolskiej.


Śluza Okole z zabudowaniami. Fot. PGW Wody Polskie Śluza Okole z zabudowaniami. Fot. PGW Wody Polskie

Spotkanie dotyczyło projektu pn. „Modernizacja obiektów piętrzących Kanału Bydgoskiego obejmującej zadania: śluza Okole z zabudowaniami, śluza Czyżkówko z zabudowaniami, śluza Prądy z zabudowaniami i mostem, śluza Osowa Góra z zabudowaniami i mostem”. Spośród czterech zabytkowych śluz na Kanale Bydgoskim, tylko jedna jest aktualnie modernizowana. Remont śluzy Okole realizowany jest od 22 września 2017 r., a termin zakończenia prac przewidziano na 28 lutego 2019 r. Inwestycja została rozpoczęta w 2017 r. przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, obecnie jest kontynuowana przez PGW Wody Polskie reprezentowane przez RZGW w Poznaniu oraz RZGW w Bydgoszczy.

Od lewej: Tomasz Latos, poseł na Sejm RP, Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski oraz Leszek Kawczyński – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Fot. PGW Wody Polskie Od lewej: Tomasz Latos, poseł na Sejm RP, Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski oraz Leszek Kawczyński – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Fot. PGW Wody Polskie

Śluza Okole, zbudowana w 1914 r., zlokalizowana jest na 14,800 km drogi wodnej Wisła–Odra. Jest to śluza betonowa z okładziną ceglaną i zbiornikami oszczędnościowymi. Zamknięcia górne zamontowano w postaci klapy stalowej. Dolne wrota są dwuskrzydłowe, wsporne. Jej szerokość to 9,6 m, a długość – 57,4 m. Wysokość piętrzenia to 7,58 m. 

Prace modernizacyjne w obrębie Śluzy Okole wymagają stałego nadzoru konserwatorskiego i archeologicznego nad poszczególnymi etapami prac. Zakłada on zachowanie jak największej substancji historycznej z zachowaniem historycznych materiałów. Inwestycja z uwagi na szeroki zakres obejmuje aż cztery branże: hydrotechniczną, architektoniczną, elektryczną i mechaniczną.

Zrealizowaliśmy około 60% naszej inwestycji – mówiła podczas spotkania Agnieszka Siłacz, zastępca dyrektora ds. powodzi i suszy RZGW w Bydgoszczy. Nadzór inwestorski prowadzony jest przez pracowników RZGW.

Dotychczas wykonano następujące prace: zbudowano przesłonę z pali z wykorzystaniem techniki jet grouting (jej długość to 1593 m), odmulono awanporty z pontonu (5042,06 m3), wykonano roboty ziemne i murowe, a także roboty naprawcze dna i skarp zbiorników oszczędnościowych. Zinwentaryzowano i rozpoznano mechanizmy i osprzęt. Przeprowadzono też czynności rozbiórkowe oraz wzmacniające fundament w budynku śluzowego

Remont obiektu ma na celu zwiększenie jego sprawności technicznej, przy jednoczesnym nie naruszaniu wyglądu budowli. Działania mają zapewnić możliwość użytkowania śluzy w dotychczasowym charakterze przez kolejne dziesiątki lat.


Wartość przedsięwzięcia to ponad 17 mln zł, całość pokryta z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Konieczne jest przeprowadzenie remontów pozostałych trzech śluz kanału bydgoskiego zgodnie z dokumentacją projektową. Wartość kosztorysowa robót wyniesie łącznie około 42 mln zł. RZGW w Bydgoszczy ubiega się o środki inwestycyjne na te remonty.

Dyrektor Leszek Kawczyński podkreślił, że realizacja tej inwestycji przyczyni się przede wszystkim do tego, że droga wodna E-70 przestanie istnieć już tylko na papierze.

Przeczytaj także: Kanał Ślesiński zostanie zrewitalizowany

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!