W ramach inwestycji pn. \"Budowa mostu na rzece Odrze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 323\" powstanie most o długości 525,5 m. Inwestycja wpisana jest w budowę DW323, w dolnośląskich powiatach: lubińskim i górowskim. Na odcinku pomiędzy Lesznem, Górą a Studzionkami droga wojewódzka zostanie przebudowana. 7 września pod nowy most wbudowano kamień węgielny w jego przyczółku.
Wizualizacja mostu przez Odrę. Zdjęcie z wysokości 800 m. Fot. z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Aktualnie na tym odcinku nie ma mostu, a kierowcy muszą korzystać z przeprawy promowej. W ogóle, na odcinku ponad 40 km, gdzie po jednej stronie rzeki znajduje się powiat głogowski, polkowicki i lubiński, a po drugiej - górowski i wołowski nie ma mostów. Przeprawy mostowe znajdują się jedynie w Głogowie i Ścinawie, ale dzięki nim ruch jest wprowadzany do centrum miast, powodując uciążliwość dla mieszkańców. Dodatkowo też ich parametry nie pozwalają na przejazd ciężkich pojazdów. Przeprawy promowe też nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ ich działanie warunkuje pora roku i pogoda. Ponadto, promem jednorazowo może przejechać 3 lub 4 auta osobowe, a odpływają średnio dwa razy na godzinę.
Most na trasie Radoszyce - Ciechanów będzie mieć długość 5252,5 m. Złoży się na niego 9 przęseł. Szerokość obiektu wyniesie 14,87 m, z czego 8 m to szerokość jezdni, 4 m - szerokość drogi dla pieszych i rowerzystów, a 0,75 m - szerokość chodnika dla celów technicznych.
Fundamenty obiektu zostaną posadowione na palach. Beton zbrojony posłuży do wykonania podpór. Skrzydła przyczółków zostaną zbudowane równoległe do osi jezdni. Jako ustrój nośny zaprojektowano belką ciągłą o 9 przęsłach i przekroju skrzynkowym. Założono, że w przęśle nurtowym i przęsłach przyległych przekrój będzie miał zmienną wysokość konstrukcyjną sięgającą 6 m powyżej podpór usytuowanych w nurcie rzeki. Założono, że zarys spodu konstrukcji będzie miał kształt paraboli, płynnie łączącej się z odcinkami przyległymi, na których wysokość konstrukcyjna będzie stała (2,50 m) - podaje w informacji prasowej Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Projektant założył, ze przęsła dojazdowe będą wykonane metodą przęsło po przęśle na rusztowaniach stacjonarnych, ewentualnie metodą nasuwania podłużnego z zastosowaniem dziobu montażowego. Metoda betonowania nawisowego ze zrównoważonym wspornikiem posłuży do wybudowania przęsła nurtowego oraz przęseł przyległych. Każda z części nurtowych mostu zostanie wykonana z wykorzystaniem dwóch urządzeń formujących.
W ramach tej samej inwestycji w ciągu DW323 powstaną dwa skrzyżowania skanalizowane i małe rondo.
Umowa z wykonawcą - konsorcjum, którego liderem jest PRM Mosty Łódź S.A. została podpisana 10 marca br. Koszt inwestycji to blisko 54,5 mln zł. Środki na połowę wydatków kwalifikowanych zapewniono z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. Na wykonanie wszystkich robót przewidziano 18 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.