• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największe firmy budowlane na świecie [2017]

Opublikowano: 11-02-2018 Źródło: inzynieria.com

Spadek cen metali i ropy, a także wstrząsy polityczne i finansowe o zasięgu lokalnym i globalnym – to najważniejsze przyczyny niższych niż rok wcześniej przychodów największych międzynarodowych firm budowlanych. To wyniki analiz Engineering News-Record (ENR) – amerykańskiego tygodnika, który publikuje wiadomości, analizy, dane i opinie z branży budowlanej na całym świecie. Ale spółki budowlane i tak świetnie sobie radzą. Według danych ENR 250 z nich może rocznie wygenerować nawet 470 mld USD. Oto 10 międzynarodowych firm budowlanych, które w 2016 r. zanotowały najwyższe dochody.


Największe firmy budowlane na świecie [2017]. Fot. Ververidis Vasilis/Shutterstock Największe firmy budowlane na świecie [2017]. Fot. Ververidis Vasilis/Shutterstock

W rankingu 100 najbardziej dochodowych przedsiębiorstw z branży budowlanej zdecydowanie przodują firmy azjatyckie. Spośród 55 spółek z tego kontynentu najwięcej, bo 22, ma swoją siedzibę w Chinach. Drugie miejsce zajmuje Turcja, która swoimi międzynarodowymi projektami kieruje przeważnie ze Stambułu. Wiele firm działa także w Korei Północnej (siedem) oraz w Japonii (osiem).

W Europie najwięcej firm budowlanych, które zanotowały najwyższe zyski, działa we Włoszech (osiem) i Hiszpanii (siedem). W rankingu znajdują się także firmy francuskie, brytyjskie, szwedzkie, austriackie, holenderskie, a nawet przedsiębiorstwo z Luksemburga. W pierwszej setce nie figuruje żadna firma z Polski.

Pozostałe kontynenty reprezentują w TOP100 pojedyncze firmy. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie działa łącznie osiem firm, w Australii – dwie, natomiast w Afryce i Ameryce Południowej – po jednej (zlokalizowane są odpowiednio w Egipcie i Brazylii).

Jak wygląda pierwsza dziesiątka?

10. Power Construction Corporation of China (Chiny)

Farma wiatrowa w Szanghaju. Fot. ssguy / Shutterstock Farma wiatrowa w Szanghaju. Fot. ssguy / Shutterstock

Chińska firma budowlana, świadcząca usługi inżynieryjne i budowlane w zakresie energetyki wodnej, energii cieplnej, wodociągów, a także projektów przesyłowych i dystrybucyjnych na całym świecie, jest stosunkowo młodym przedsiębiorstwem – została założona w 2011 r. Spółka stawia sobie za cel osiągnięcie pozycji globalnego lidera w dziedzinie energii odnawialnej. Oprócz projektów wykonawczych w branży energetycznej, ma także doświadczenie w badaniach, planowaniu, budowie, eksploatacji i konserwacji projektów infrastrukturalnych, m.in. autostrad, terminali i dróg startowych na lotniskach, linii kolejowych i instalacji wodnych. W stosunku do roku ubiegłego firma awansowała w rankingu o jedno miejsce.

9. Strabag (Austria)

Port lotniczy w Sofii. Fot. belish / Shutterstock Port lotniczy w Sofii. Fot. belish / Shutterstock

Wiedeńska spółka budowlana, założona w 1834 r. przez Antona Lerchbaumera, to jedna z największych firm budowlanych w Europie, działająca także poza kontynentem, m.in. w Kanadzie, Chinach, Indiach i na Półwyspie Arabskim. Jest jedną z najbardziej aktywnych w naszym kraju firm, realizujących projekty drogowe, kolejowe i kubaturowe (choćby Galeria Krakowska w Krakowie czy Dworzec Wschodni w Warszawie). Ale do najbardziej znanych realizacji spółki Strabag należą projekty międzynarodowe: port lotniczy w Sofii, elektrownia wodna położona na nowozelandzkim jeziorze Manapōuri czy kopenhaskie metro. W poprzednim roku Strabag zajmował na liście ósme miejsce.

8. Skanska AB (Szwecja)

Most nad Sundem. Fot. Max Topchii / Shutterstock Most nad Sundem. Fot. Max Topchii / Shutterstock

Założone w 1887 r. przedsiębiorstwo to jedna z najbardziej znanych firm budowlanych na całym świecie. Choć swoją siedzibę ma w Sztokholmie, swoje projekty realizuje w wielu krajach, m.in. w Polsce. Tutejszy oddział szwedzkiej firmy jest odpowiedzialny za budowę m.in. wrocławskiego Mostu Milenijnego, Mostu Zwierzynieckiego w Krakowie, wiaduktu w Milówce czy odcinka Gdańsk–Toruń autostrady A1. Spośród kluczowych inwestycji zagranicznych należy wymienić słynny most nad Sundem, łączący stolicę Danii, Kopenhagę, ze szwedzkim Malmö (to najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa), a także 230-metrowy londyński wieżowiec Heron Tower. Skanska przebudowała także kwaterę główną ONZ w Nowym Jorku. W najnowszym rankingu ENR znalazła się dwa miejsca wyżej niż rok temu.


7. Technip (Francja)

Rafineria Gdańska. Fot. Technip Rafineria Gdańska. Fot. Technip

Budownictwo, inżynieria i zarządzanie projektami w branży energetycznej – to filary działalności francuskiej firmy budowlanej Technip. Przedsiębiorstwo powstało w 1958 r., a jego siedziba znajduje się w Paryżu. Działa w ponad 50 krajach całego świata. Firma – jako dostawca najnowszych technologii dla branży naftowej – była zaangażowana m.in. w ogromny, warty blisko 1,43 mld EUR, projekt Lotosu, polegający na budowie instalacji w gdańskiej rafinerii. Od ostatniej edycji zestawienia Technip nie zmieniło swojej pozycji.

6. Bouygues (Francja)

Stadion Francji. Fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock Stadion Francji. Fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock

Grupę kapitałową Bouygues tworzą spółki działające w branży budowlanej i deweloperskiej (roboty budowlane, utrzymanie dróg, budownictwo mieszkaniowe i biurowe itd.), a także medialnej, telekomunikacyjnej oraz transportowej i energetycznej. Firma ma na swoim koncie takie inwestycje, jak: Parlament Europejski w Strasburgu, tunel pod kanałem La Manche czy Stadion Francuski. Francuskie przedsiębiorstwo awansowało w rankingu z miejsca dziesiątego na szóste.


5. Bechtel (USA)

Eurotunel. Fot. Gary Perkin / Shutterstock Eurotunel. Fot. Gary Perkin / Shutterstock

Największa firma budowlano-inżynieryjna w Stanach Zjednoczonych i ósma co do wielkości amerykańska firma z prywatnym kapitałem. Dowodzi z Doliny Krzemowej w amerykańskim stanie Kalifornia, ale swoje filie i biura ma na całym świecie. W jej portfolio znajduje się m.in. budowa Eurotunelu – tunelu kolejowego pod Cieśniną Kaletańską, która jest najwęższą częścią kanału La Manche (około 50-kilometrowy obiekt łączy Francję z Wielką Brytanią), a także pary bliźniaczych wiszących mostów Tacoma Narrows w hrabstwie Pierce w stanie Waszyngton. Firma nie zmieniła swojej pozycji w rankingu.

4. Vinci (Francja)

Centre Georges Pompidou. Fot. Kiev.Victor / Shutterstock Centre Georges Pompidou. Fot. Kiev.Victor / Shutterstock

Jedno z największych francuskich przedsiębiorstw budowlanych z siedzibą w Paryżu. Firma działa od 1899 roku i dziś jest aktywna w ponad 100 krajach całego świata. W Polsce jej filią jest przedsiębiorstwo Warbud. Jest również właścicielem koncernu Eurovia, którego polską częścią jest wrocławska Eurovia Polska S.A. Vinci było zaangażowane m.in. w budowę paryskiego Centre Georges Pompidou, mostu Rio-Andirio w Grecji oraz Bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, która jest największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Miejsce w rankingu bez zmian.

3. China Communications Construction Group Ltd. (Chiny)

Port głębinowy w Yangshan. Fot. Krunja / Shutterstock Port głębinowy w Yangshan. Fot. Krunja / Shutterstock

Założona w 2005 r. firma poprzez swoje spółki świadczy usługi budowlane w zakresie infrastruktury transportowej. Produkuje też własne maszyny budowlane, m.in. portowe. Swoją siedzibę ma w Pekinie. Przedsiębiorstwo było zaangażowane w projektowanie i budowę wielu chińskich portów i kanałów żeglugowych, a także infrastruktury drogowej, w tym takich obiektów inżynieryjnych, jak most nad rzeką Sutong w prowincji Jangcy czy most nad zatoką Hangzhou. Chińska spółka również pozostała w tym roku w rankingu na swoim miejscu.

2. Hochtief Aktiengesellschaft (Niemcy)

Port lotniczy Dżudda. Fot. Izuddin Helm / Shutterstock Port lotniczy Dżudda. Fot. Izuddin Helm / Shutterstock

Największa firma budowlana w Niemczech. Inwestycje budowlane realizuje na każdym ich etapie: od projektowania, przez finansowanie, aż po prace budowlane i eksploatację obiektów. Działa zarówno w kraju (siedziba znajduje się w Essen), jak i za granicą. Posiada spółki zależne na innych kontynentach, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. Jest wykonawcą m.in. tureckiego mostu nad Bosforem i międzynarodowego portu lotniczego Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Firma podjęła się także modernizacji warszawskiego Lotniska Chopina oraz Opery Krakowskiej. Przychody za 2016 r. pozwoliły firmie zachować dotychczasową, drugą pozycję w zestawieniu ENR.

1. ACS, Actividades de Construcción y Servicios S.A. (Hiszpania)

Zapora wodna Alqueva. Fot.mrfotos / Shutterstock Zapora wodna Alqueva. Fot.mrfotos / Shutterstock

Jedna z wiodących firm budowlanych na świecie, działająca na międzynarodowym rynku od 1997 r. Przedmiotem jej działalności jest budownictwo inżynieryjno-budowlane, usługi i telekomunikacja. Główna siedziba firmy znajduje się w Madrycie. Jedną z najbardziej znanych realizacji firmy jest budowa zapory wodnej Alqueva w Portugalii – sztucznego zbiornika wodnego o największej powierzchni w Unii Europejskiej (około 250 km²). Jak przystało na lidera, hiszpańska firma utrzymała swoją pozycję w rankingu najbardziej dochodowych firm budowlanych na świecie.

Źródło: ENR Źródło: ENR

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2017 [RANKING]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia