Czy funkcjonuje obecnie rynek pracodawcy czy pracownika? Czy sytuacja jest korzystna, czy wręcz przeciwnie? Niezależnie od prognoz rynkowych, młodzi ludzie szukają przeważnie tego samego – dobrej, stabilnej pracy, która pozwoli im nie tylko na finansową niezależność, ale też na rozwój. Jakie firmy znajdują się na liście najbardziej popularnych pracodawców wśród przyszłych inżynierów?
U jakich pracodawców chcą w przyszłości pracować studenci? Fot. chaiyapruek youprasert/Shutterstock
Firma Universum Global, od dawna zbierająca dane dotyczące preferencji studentów co do przyszłego miejsca pracy, opublikowała kolejny ranking najatrakcyjniejszych pracodawców z perspektywy studentów. Idealna praca dla studenta (i nie tylko) dobierana jest z uwzględnieniem wielu czynników, pracodawca jest jednym z tych ważniejszych.
W ramach badań ankietowano 17 575 studentów z 71 uczelni, uczęszczających łącznie na 112 kierunków studiów. Wśród badanych znajdowało się 3586 studentów kierunków inżynieryjnych.
Co jest ważne dla potencjalnych, młodych pracowników?
Niezależnie od wybranej branży, większość respondentów podkreśliła, że w przypadku pracy dla inżyniera, a nawet pracy dla studenta ważna jest stabilizacja (61%). Niewiele mniej niż połowa, bo 49%, uznała, że jednym z kluczowych warunków jest możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia eksperckiego. Niemal równie istotne (49%) wydaje im się ważne zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym (tzw. work/life balance). 26% ankietowanych uważa, że wyznacznikiem dobrej pracy dla studenta jest możliwość przedsiębiorczego tudzież kreatywnego czy innowacyjnego działania, a dla 24% ważne jest poczucie poświęcenia się idei. Nieco ponad 1/5 studentów (23%) chce być w swojej pracy niezależna, tyle samo chciałoby podejmować w miejscu pracy wyzwania. Dla 19% ważna jest międzynarodowa kariera, a dla 18% – możliwość prowadzenia ludzi (bycie liderem) lub zarządzania nimi (bycie managerem). Co ciekawe, jedynie 10% studentów planuje pracę w sektorze publicznym.
Najbardziej atrakcyjni pracodawcy 2018 – według studentów. Kategoria Inżynieria (ang. Engineering)
-
Audi
Najbardziej atrakcyjnym wg studentów pracodawcą została firma Audi. Fot. 360b/Shutterstock
Jaka jest historia czterech kółek – tudzież pierścieni, jak mówią o nich przedstawiciele marki – w logo Audi? Nie jest to tylko symbol „czterech kółek”: to pamiątka połączenia już w 1932 r. czterech niezależnych niemieckich producentów – Audi, DKW, Horcha i Wanderera. Warto spośród tej czwórki wyróżnić zwłaszcza nazwisko Augusta Horcha, jednego z pierwszych na świecie inżynierów, który, jak podkreślają reprezentanci Audi, poruszył świat motoryzacji. Firma utrzymała ubiegłoroczną pierwszą pozycję w rankingu i jest to, według respondentów, najlepsze miejsce pracy dla inżyniera lub studenta inżynieriii.
-
Budimex
Źródło: Budimex S.A.
Drugie miejsce na podium należy do Budimeksu – części największej (pod kątem przychodów) grupy budowlanej w Polsce, tj. Grupy Budimex. Firmy podejmują się realizacji kontraktów z zakresu szeroko pojętego budownictwa; wygrywają przetargi organizowane m.in. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) czy PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), ale podpisują też umowy na realizację inwestycji kubaturowych czy energetycznych. W całej grupie zatrudnionych jest ponad 6,5 tys. osób, a rocznie firma realizuje nawet 400 kontraktów; nie brakuje również pracy dla studentów. Obecnie Budimex buduje m.in. zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, Trasę Łagiewnicką w Krakowie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie. W porównaniu do ubiegłego roku Budimex w rankingu najatrakcyjniejszych pracodawców (według studentów inżynieryjnych kierunków) skoczył o dwa oczka do góry.
-
Google
Siedziba Google w Singapurze. Fot. Benny Marty/Shutterstock
Gigant o wartości dziesiątek miliardów dolarów, do którego kadr spływają miliony CV – czyli Google – również w Polsce cieszy się ogromną popularnością, także wśród studentów. To jedno z najbardziej znanych i cenionych miejsc pracy dla inżynierów czy informatyków. W stosunku do ubiegłorocznej pozycji nie zmieniło się nic, nadal stabilnie plasuje się na trzeciej pozycji. Google Poland sp. z o.o., polski oddział Google, założono 13 lat temu; obecnie funkcjonują jego trzy biura:
- biuro regionalne oraz centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie,
- centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie,
- centrum innowacji we Wrocławiu.
Możliwość pracy w Google to nie tylko szansa na pracę z ekspertami w swojej dziedzinie w jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm świata – od lat jego znakiem rozpoznawczym są też biura o nieszablonowym designie, wyzwalające kreatywność w pracownikach. Może znaleźć się tam również praca dla ciekawego świata... i Google'a studenta.
-
Skanska Grupa
Skanska buduje wieżowce w Seattle (USA). Fot. Felix Mizioznikov/Shutterstock
Tuż za podium uplasowała się Grupa Skanska, która, będąc w 2017 r. na drugim miejscu w zestawieniu, w tym roku wymieniła się miejscami z Budimeksem. Jest to firma o długiej tradycji – założono ją pod koniec XIX w. (w 1887 r.) – a obecnie jest jednym z największych koncernów budowlano-deweloperskich na świecie. Skanska podejmuje wyzwania nie tylko na terenie Europy, ale też Ameryki Północnej; w inwestycje przez nią realizowane zaangażowanych jest około 40 tys. pracowników. W Polsce Skanska aktualnie przeprowadza remonty kilku linii kolejowych, a ponadto buduje obwodnicę Obornik i odpowiada też m.in. za budowę high5ive – kompleksu biurowców w centrum Krakowa. Inżynier, który szuka pracy, na pewno powinien zainteresować się tą firmą: dla inżyniera, praca w prestiżowej firmie jest nie tylko źródłem satysfakcji, ale i fantastycznym punktem w CV.
-
Volkswagen Group
Studenci doceniają nie tylko poszczególne firmy, ale i wielkie grupy. Fot. Ink Drop/Shutterstock
Lider zestawienia, tj. Audi, należy właśnie do Volkswagen Group – jednak młodzi potencjalni pracownicy zdecydowali się wyróżnić nie tylko jedną firmę, ale też cały koncern. Znajduje się na piątym miejscu (o dwa miejsca wyżej niż w roku ubiegłym). Polska spółka Volkswagen Group Polska (VGP ) powstała 1 czerwca 2012 r., kiedy to połączono takie firmy, jak KPI Polska i Škoda Auto Polska S.A. Nasza misja to być najlepszą grupą motoryzacyjną w Polsce – podkreślają przedstawiciele marki, a studenci już teraz najwyraźniej chcieliby im w tym pomóc. Taka praca, dla studenta, który jednocześnie jest fanem motoryzacji, to prawdziwa gratka.
-
Microsoft
Siedziba Microsoft w Monachium (Niemcy). Fot. gguy/Shutterstock
Naszą misją jest zwiększenie możliwości rozwoju każdego człowieka i każdej organizacji na świecie – głosi hasło kolejnego giganta ze świata IT, czyli firmy Microsoft. Koncern z Redmond (mający polską siedzibę w Warszawie) to od lat jeden z niekwestionowanych liderów w zakresie technologii informacyjnej i świetnym miejsce pracy dla inżyniera, a także miejscem pracy dla studenta. Poza działalnością stricte biznesową firma Billa Gatesa zajmuje się też walką z wykluczeniem cyfrowym, redukcją emisji CO2 do atmosfery, produkcją czystej energii oraz zarządzaniem zasobami wody. W rankingu Microsoft zajął szóste miejsce – o jeden stopień niższe niż w 2017 r.
-
Volvo Group
Silnik Volvo Penta D2-75. Fot. Mia2you/Shutterstock
Na miejscu siódmym (w roku ubiegłym na miejscu dziewiątym) znajduje się Volvo Group. Firma, która opracowuje przyszłościowe rozwiązania dla transportu publicznego, produkuje maszyny budowlane wykorzystywane do realizacji różnego typu inwestycji budowlanych oraz m.in. do utrzymania w czystości miejsc publicznych. W swoim portfolio ma też oczywiście samochody osobowe, ale również generatory elektryczne dla szpitali czy też silniki przemysłowe. Czy chcesz poznać globalną firmę, dla której ważny jest Twój rozwój osobisty? Nawiązaliśmy współpracę partnerską z najlepszymi uczelniami wyższymi na całym świecie, aby wyszukiwać utalentowanych młodych ludzi i umożliwiać im dalszy rozwój – zachęca Volvo Group na swojej stronie www, chcąc pokazać, że praca w Volvo Group to dobra praca dla studenta.
-
Rolls-Royce
Rolls-Royce to nie tylko luksusowe samochody. Fot. Angelina Dimitrova/Shutterstock
Kolejny koncern samochodowy? Marka Rolls-Royce to jednak więcej niż samochody. Światowa firma znana z luksusowych pojazdów osobowych prowadzi też badania – i proponuje rozwiązania – o szerszym zasięgu, obejmującym m.in. produkcję mikrorobotów, silników wojskowych śmigłowców czy też produkcję czystej energii. Docenili to młodzi przyszli inżynierowie: dzięki ich głosom Rolls-Royce znalazł się na miejscu ósmym, a nie – tak jak w roku ubiegłym – na końcu pierwszej dziesiątki. To doskonałe potwierdzenie tego, że koncern jest dobrym miejscem pracy dla inżyniera.
-
PGE (Polska Grupa Energetyczna)
PGE Polska Grupa Energetyczna. Źródło: GK PGE
Grupa kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Jako lider chce utrzymać swoją pozycję w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, jednocześnie po roku 2020 r. uzyskując poziom 40% udziału w rynku. Łączy własne zasoby paliwa i rozwiązania umożliwiające wytwarzanie energii z posiadaną przez siebie siecią dystrybucyjną. Chce stać się najbardziej efektywną i elastyczną grupą energetyczną w Polsce. W zestawieniu najatrakcyjniejszych miejsc pracy dla (i według) studenta w ciągu ostatnich 12 miesięcy PGE spadła o trzy miejsca, na pozycję dziewiątą.
PGE w liczbach. Źródło: GK PGE
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/9/52150,pge-opracowuje-prototyp-robota-do-zadan-specjalnych-w-elektrowni © inzynieria.com
-
Polskie Linie Lotnicze LOT
PLL LOT, czyli polskie, narodowe linie lotnicze, powstały pod koniec lat 20. XX w. (1928 r.). Spółkę utworzono z krajowych prywatnych linii lotniczych Aerolot, Aero i Śląskiego Towarzystwa Lotniczego. Obecnie głównym udziałowcem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa. Są jedną z najstarszych czynnych linii lotniczych świata. W rankingu zamykają pierwszą dziesiątkę, znajdują się o jedno miejsce wyżej niż w zeszłym roku jako miejsce pracy dla inżyniera.
Poza pierwszą dziesiątką znalazły się też takie firmy, jak PGNiG (miejsce 16.), PKN Orlen (miejsce 23.), Strabag (miejsce 25.), Tauron (miejsce 28.), Warbud (miejsce 32.), Polimex-Mostostal (miejsce 34.), Porr Polska Infrastructure (miejsce 72.) czy ArcelorMittal (miejsce 78.).
Przeczytaj także: Dług publiczny w krajach Unii Europejskiej [ranking]
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/9/52150,pge-opracowuje-prototyp-robota-do-zadan-specjalnych-w-elektrowni © inzynieria.com
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/rankingi/10/53997,dlug-publiczny-w-krajach-unii-europejskiej-ranking © inzynieria.com
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.