Pierwszy dzień konferencji stanowiły warsztaty dotyczące projektowania wykładzin prowadzone przez przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej.

Przeczytaj relację z warsztatów >>>

Na rozpoczęcie drugiego dnia konferencji wystąpili: Roland Kośka oraz Małgorzata Bułaś z GAZ-SYSTEMU S.A., Roland W. Waniek z Institut fur Unterirdische Infrastruktur GmbH, Marc Schnau z DCA-Europe, a także Marcin Łukaszewicz z MPWiK S.A. w Krakowie. Program pozostałych sesji można sprawdzić online.
 


Paweł Kośmider, prezes Wydawnictwa Inżynieria, oficjalnie otworzył obrady


Roland Kośka

 O planach firmy Gaz-System w zakresie realizacji projektów uwzględniających technologie bezwykopowe mówił Roland Kośka.

Więcej na ten temat: "Gaz-System z ambitnymi planami w zakresie realizacji bezwykopowych"


Roland W. Waniek


Marc Schnau


Marcin Łukaszewicz

Założenia projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap V”, który będzie realizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie przedstawił natomiast Marcin Łukaszewicz, zastępca kierownika Zakładu Sieci Kanałowej, MPWiK Kraków. W swojej prezentacji szczególną uwagę zwrócił na zadania, które będą wykonywane przy użyciu technologii bezwykopowych.

Więcej na ten temat: "Kraków: ponad 70 mln zł na bezwykopowe renowacje"




Sesja plenarna

Kolejny punkt programu to pokaz technologiczny na żywo, przygotowany przez firmę BLEJKAN S.A. On również zgromadził dużą publiczność.



Pokaz 1: BLEJKAN S.A. - Uszczelnianie przyłączy wczoraj i dziś

Goście uczestniczyli w dwóch równolegle odbywających się sesjach - pierwsza dotyczyła bezwykopowej budowy, a druga - renowacji. Zainteresowanie budziły nie tylko prelekcje, ale i pojawiające się po zakończeniu wystąpienia dyskusje na temat wysłuchanych informacji: m.in. na temat praktyki glazurowania rur kamionkowych w Wielkiej Brytanii i w Polsce czy też procesie realizacji Kolektora Junikowskiego.

Po obradach goście mieli możliwość zobaczyć dwa kolejne pokazy, zaprezentowane przez firmy 3M i JL Maskiner. Na stoisku drugiej z wymienionych firm czekała na wszystkich niespodzianka: kieliszek szampana, poczęstunek z okazji 25-lecia JL Maskiner.

Kolejnym punktem programu był obiad, a po posiłku i krótkiej przerwie zostały wznowione obrady konferencyjne. Aktualnie trwają prelekcje, przeplatane krótkimi dyskusjami - znów podzielone tematycznie, na wystąpienia dotyczące budowy i renowacji. Zdjęcia już wkrótce, a kolejne punkty programu na stronie Konferencji.

Obrady trwają: omawiane były już m.in. niezwykle istotne konsekwencje błędów wykonawczych, a także - równie potencjalnie tragiczne w skutkach - konsekwencje niewykonania badań geotechnicznych.

Zachęcamy również do zapoznania też z ciekawostkami na temat naszej konferencji, które zgromadziliśmy tutaj

Wyzwania przedsiębiorstw wod-kan 

Drugi dzień obrad w ramach Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2017 rozpoczął panel dyskusyjny poświęcony m.in. ustawie nowe Prawo Wodne. W dyskusji moderowanej przez Pawła Senderka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie udział wzięli dr inż Tadeusz Rzepecki (Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" oraz Wodociągi Tarnowskie sp. z o.o.) oraz Robert Bażela (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie).

W panelu dyskusyjnym maiała wziąć udział Dorota Jakuta, jej nieobecność jest związana z tym, że dzisiaj prowadzone są przygotowania do prac podkomisji powołanej do pracy nad nowym Prawem wodnym. Komisja obradować będzie w dniu jutrzejszym. Do 4 lipca będzie musiała przestawić efekty swoich prac. Wybranie podkomisji jest dobrym rozwiązaniem bo jest możliwa merytoryczna dyskusja – powiedział dr inż. Tadeusz Rzepecki, podczas panelu dyskusyjnego. 

Podczas debaty potwierdzono, że prace nad ustawą będą odbywać się w szybkim tempie. Zgodnie z planami ma ona zostać skierowana do podpisu prezydenta, jeszcze przed okresem wakacyjnym posłów, czyli do 24 lipca 2017 r. 

Przeczytaj realację z panelu dyskusyjnego

Zamówienia publiczne

Drugim tematem, któremu poświęcony został kolejny z paneli dyskusyjnych były zagadnienia związane z kryteriami określanymi przez zamawiających w przetargach.

Jak się okazuje cena wciąż stanowi główne kryterium w wyborze wykonawców. Choć po nowelizacji prawa pojawiają się też inne kryteria, takie jak okres gwarancji czy termin wykonania, to mają one najczęściej charakter pozorny.

Więcej na ten temat w artykule: "Cena miała nie być najważniejsza, ale nadal jest"


dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o.


Zobacz fotorelację z Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa