W Rudzie Śląskiej od niemal dwóch miesięcy trwa budowy odcinka trasy N-S. Drogowcy natknęli się jednak na nietypową przeszkodę - tzw. schron pozorno-bojowy.
Schron pozorno-bojowy w Bielszowicach (Ruda Śląska) Źródło: UM Ruda Śląska
Realizację tej części inwestycji firma Drogopol rozpoczęła od przebudowy infrastruktury technicznej: sieci wodociągowej, energetycznej i kanalizacyjnej. W związku z prowadzonymi pracami odkryto, iż na wytyczonej trasie znajduje się schron pozorno-bojowy z 1938 r.
Jest to mała kapsuła, właściwie dla dwóch osób, z murem sugerującym, że jest to duży schron bojowy, stąd nazwa – wyjaśnia nietypową nazwę dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.
Schron w stanie idealnym?
Schron pozorno-bojowy w Bielszowicach (Ruda Śląska)
Zachowały się w dobrym stanie wszystkie elementy stalowego wyposażenia, m.in. dwudzielne drzwi pancerne czy zamknięcie pancerne strzelnicy r.k.m.
Jak przebiegało przenoszenie?
Przy pomocy specjalistycznego, aż 300-tonowego dźwigu, schron został przeniesiony o 20 m na północ od poprzedniej lokalizacji; czekał tam już wcześniej przeniesiony mur, który miał go osłaniać.
Teraz, po przeniesieniu kapsuły, cały obiekt zostanie przykryty ziemią, aby zachować pierwotny wygląd. Specjalnie dla zwiedzających zostanie wykonane zejście schodami terenowymi z poziomu chodnika – tłumaczy Maciej Szczerbowski (Drogopol).
W pobliżu schronu znajduje się też bunkier; obydwa obiekty należą do Obszaru Warownego „Śląsk” - Grupy Bojowej „Wirek”.
Przeczytaj także: Nowa wyspa wyłoniła się w rejonie Trójkąta Bermudzkiego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.