Andrzej Bittel, podsekretarz resorcie infrastruktury dodał, że realizacja budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej w pełni zintegruje transport publiczny, zarówno na terenie Szczecina, jak i okolicznych gmin usytuowanych w obrębie metropolii. Ten projekt to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy zyskają bardziej komfortowe warunki przejazdu. Pozwoli to na szerokie otwarcie możliwości rozwoju kolei w aglomeracji.

Wykonawca wybrany w postępowaniu, poza modernizacją odcinków kolejowych, będzie miał też za zadanie m.in. przebudowę 40 stacji i przystanków kolejowych. Wszystkie obiekty inżynieryjne znajdujące się na przebudowywanych odcinkach również zostaną przebudowane. Zaplanowano też uruchomienie centrum sterowania ruchem i modernizację istniejących urządzeń.

 

Jakie odcinki obejmie Szczecińska Kolej Metropolitalna?

Prace budowlane będą się toczyć na większości odcinków kolejowych znajdujących się na terenie Szczecińskiego Okręgu Metropolitalnego. Obejmą m.in. takie fragmenty linii, jak: Stargard–Szczecin Główny, Stargard–Stargard Kluczewo, Dolna Odra–Gryfino–Szczecin Główny, Szczecin Główny–Police –Trzebież.

Docelowo Szczecińska Kolej Metropolitalna połączy: Szczecin, Police, Stargard, Gryfino i Goleniów.

Wg kosztorysu inwestorskiego inwestycja pochłonie około 455 mln zł, a w 85% będzie dotowana ze środków unijnych.

Kolejarze planują, że umowa z wykonawcą zostanie zawarta na początku przyszłego roku, a prace na budowie będą realizowane w latach 2018–2022.

Przeczytaj także: Rekordowy most pod Ostródą: jeszcze tylko 6 m