Trwa budowa gazociągu Trans Adriatic Pipeline (TAP), którym gaz z Azerbejdżanu ma być transportowany m.in. do Włoch. Na terenie Włoch część połączenia zostanie zbudowana metodą mikrotunelowania.
Fot. Shutterstock
Będzie on przebiegał m.in. przez gaj oliwny w miejscowości Melendugno (Włochy). Jej mieszkańcy protestowali przeciwko budowie gazociągu w tym miejscu. Ich zdaniem rurociąg można poprowadzić inną trasą, która pozwoli na zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne.
Mikrotunelownie a wpływ na środowisko naturalne
Zgodnie z informacjami spółki Trans Adriatic Pipeline AG, gazociąg będzie przebiegał przez tereny gaju oliwnego w Melendugno i w ten sposób ominie tereny plaży San Foca. W celu poprowadzenia rurociągu przez gaj oliwny wykorzystana zostanie metoda mikrotunelowania, która do minimum ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Jednak, aby wykonać mikrotunel na długości około 1,5 km, konieczne jest wykonanie szybów startowych dla maszyny.
W tym celu, na czas budowy 231 drzewek oliwnych musi zostać przesadzonych. Po wykonaniu prac, w 2019 r. mają one wrócić na swoje miejsce. Na takie działania nie zgadzają się jednak okoliczni mieszkańcy. Ich protesty nie wstrzymają jednak budowy rurociągu. Już w ciągu najbliższych tygodni ma rozpocząć się proces przesadzania drzewek w Melendugno.
Za przesadzenie drzewek, ich transport i pielęgnację w szkółce odpowiedzialna będzie specjalistyczna firma. Przed przesadzeniem drzewek poddane zostały one badaniom.
Jak podaje spółka, na całej trasie przebiegu rurociągu we Włoszech przesadzonych i przetrzymywanych przez czas budowy będzie łącznie 2000 drzewek oliwnych.
O gazociągu TAP
Zgodnie z planami gazociąg Trans Adriatic Pipeline o łącznej długości około 870 km umożliwi transport gazu ze złoża Shah Deniz II w Azerbejdżanie do Europy. Zostanie on połączony z gazociągiem Trans Anatolian Pipeline (TANAP) na granicy turecko-greckiej. Będzie prowadził przez Grecję, Albanię, następnie po dnie Morza Adriatyckiego do południowych Włoch. Docelowo TAP będzie dostarczać od 20 do 25 mld m3 gazu rocznie
Czytaj także: "TAP: bezwykopowe przejście pomiędzy Grecją i Turcją"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.