Przewiert, ze względu na charakter miejsca, będzie prowadzony pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich i archeologów. Prace wiertnicze rozpoczną się w połowie września. W tej chwili trwają przygotowania. Komora startowa dla maszyny wiertniczej będzie zlokalizowana przy ul. Brackiej, a odbiorcza - przy Sukiennicach w sąsiedztwie wieży ratuszowej. 

Dlaczego bezwykopowo?

Instalacja czy renowacja przewodów znajdujących się pod ścisłym centrum to zawsze poważne wyzwanie zarówno dla inwestora, jak i dla wykonawcy. Zabytkowy charakter miejsca oraz nagromadzenie sieci podziemnych zawsze powodują niebezpieczeństwo kolizji z innymi instalacjami. W takim miejscu nie ma możliwości prowadzenia prac, stosując rozwiązania tradycyjne, polegające na rozkopaniu powierzchni. Dlatego wykorzystywane są technologie bezwykopowe, które są praktycznie nieinwazyjne - wymagają jedynie wykonania wykopu początkowego i końcowego, a w niektórych przypadkach możliwe jest skorzystanie z istniejących studni kanalizacyjnych.


Warto też przypomnieć, że w Krakowie właśnie trwa budowa nowej sieci ciepłowniczej wzdłuż przebudowywanej ul. Basztowej (okolice Rynku). - Kładziona jest tam preizolowana rura o średnicy 30 cm i długości 720 m. Umożliwi to w przyszłości podłączenie do sieci MPEC budynków zlokalizowanych w ulicach: Zamenhoffa, Westerplatte, Rynku Kleparskiego, Zacisze oraz największych obiektów przy ulicy Basztowej, w tym m.in. urzędu wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego - czytamy w komunikacie krakowskiego magistratu.

Rozbudowa sieci ciepłowniczej w ścisłym centrum Krakowa umożliwia zastąpienie przede wszystkim palenisk węglowych ekologicznym ciepłem z miejskiej sieci. Przypomnijmy, że w Krakowie działa już uchwała antysmogowa.

Przeczytaj także: przejściowa uchwała antysmogowa dla Krakowa