Jak mówił, stosowanie pakerów naprawczych, czyli pneumatycznych korków gumowych, umożliwia dokonanie lokalnych napraw krótkich fragmentów przewodów w miejscu uszkodzenia. Stosuje się pakery wypełniane podczas pompowania gorącą wodą lub parą o temp. 110 st. Celsjusza, co powoduje szybsze utwardzenie powłoki żywicznej.

Omówił też budowę kapelusza: podstawowe jego części to rondo i część cylindryczna. Służy naprawie uszkodzonych miejsc podłączeń przykanalików do kanału. Natomiast pakero-kapelusz, który składa się z elementu cylindrycznego, ronda i fragmentu rękawa, zabezpiecza rondo, tj. połączenie kapelusza z powierzchnią kanału głównego – wyjaśniał dr inż. Tomasz Abel.

Ekspert z Wrocławia dodał, że pojawiają się również pakero-kapelusze w wersji „long”. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań uzyskujemy efekty, takie jak: odbudowa starej rury przykanalika bocznego, połączenie z rurą główną, jednoczęściowy utwardzony na miejscu kapelusz kanału głównego i przykanalika bocznego oraz szczelność systemu – tłumaczył.

Dr inż. Tomasz Abel dodał, że decyzja o zastosowaniu napraw punktowych poprzedzona powinna być analizą uszkodzeń, obciążeń i poziomu wód gruntowych (chodzi o skutki po uszczelnieniu).

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu naprawy. Każda metoda będzie skuteczna na tyle, na ile może być zastosowana w konkretnych warunkach. Źle dobrana metoda skutkuje koniecznością ponownej naprawy – podsumował swoje wystąpienie.

Przeczytaj także: II Konferencja CIPP Technology Days