Zespół pracowników firmy Michels Corp. zrealizował niezwykle trudny projekt. Obejmował on budowę krótkiego, bo zaledwie 143-metrowego, odcinka mikrotunelu o zakrzywieniu w kształcie litery U. Tak duży kąt zakrzywienia i promień o długości 198 m stanowiły ogromne wyzwanie dla wykonawcy.
Do mikrotunelowania użytko maszyny firmy Herrenknecht. Fot. Michels Corp.
Mikrotunel wydrążono na potrzeby budowy kolektora ściekowego i syfonu pod rzeką Tualatin w amerykańskim stanie Oregon. Do realizacji tego zadania wykorzystano maszynę MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) firmy Herrenknecht, model AVN 1800, a także specjalne żelbetowe rury o zewnętrznej średnicy 84’’.
Nowy kolektor wraz z syfonem zastąpić mają obecnie eksploatowane tam elementy kanalizacji, powstałe w 1974 r. Szczególnie istotną częścią systemu ma być syfon: zaprojektowany w Malezji, odporny na wstrząsy sejsmiczne i przystosowany do funkcjonowania w środowisku powodującym korozję.
Mikrotunel został wydrążony w mniej niż miesiąc, planowanie prac trwało jednak znacznie dłużej. Jako że wykonawca otrzymał zarówno zadanie wybudowania sieci, jak i opracowania projektu, przez ponad rok prowadził prace projektowo-przygotowawcze. Ważnym momentem, poprzedzonym długimi analizami, był wybór metody realizacji projektu. W efekcie, po raz pierwszy w Ameryce Północnej wykonano mikrotunel w kształcie litery U.
Warunki geologiczne były trudne: maszyna MTBM musiała pokonać gleby piaszczysto-gliniaste o zróżnicowanych proporcjach piasku i gliny. Jedynym rozwiązaniem, które mogło pomóc w prawidłowym przeprowadzeniu działań, było wykonanie kolumn cementowo-gruntowych, dzięki którym maszyna nie schodziła z wyznaczonej trasy.
Inwestycje prowadzone w trybie “projektuj i buduj” są zawsze wyzwaniem, jednak pozwalają też osiągnąć potężny sukces. Technologia mikrotunelowania stosowana jest w Ameryce Północnej od dawna, jednak po raz pierwszy użyto jej w taki sposób. Wydaje się, że wykorzystanie tuneli w kształcie U może pomóc branży przekraczać kolejne granice innowacyjności.
Przeczytaj także: Dwa przewierty HDD na budowie gazociągu tłocznia Rembelszczyzna–EC Żerań
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.