Teraz system odpylania dąbrowskiej stalowni składa się z jednego układu odpylającego, po modernizacji będą dwa: powstanie nowa odpylnia dla samych trzech konwertorów (to urządzenia, w których powstaje płynna stal), a także nastąpi modernizacja istniejącego układu, który obejmie pozostałe operacje, m.in.: proces odsiarczania surówki żelaza.


Plan robót zawiera również instalację na wysokości około 40 m tzw. okapów poddachowych.

Koszt przeprowadzenia wszystkich prac przekroczy 100 mln zł. Wrażenie robią także inne liczby: powierzchnia filtracyjna nowej odpylni wyniesie 32 tys. m2, co odpowiada powierzchni ponad 4 boisk piłkarskich. Ponadto zamontowanych zostanie 8100 worków filtracyjnych, które ułożone obok siebie miałyby około 64 km długości.


Finał prac przewidziano na drugą połowę 2018 r. W ich efekcie poziom emisji pyłów będzie poniżej 10mg/Nm3, co jest zgodne z konkluzją BAT.

- Kwestie związane z ograniczaniem oddziaływania naszych procesów na otoczenie traktujemy z najwyższą powagą. Rozpoczynamy modernizację systemu odpylania dąbrowskiej stalowni, co pozwoli nam nie tylko dotrzymać limitów wynikających z przepisów unijnych, ale i spełnić oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zakresie zmniejszania naszego oddziaływania na środowisko - mówi, cytowany w komunikacie, Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Przeczytaj także: nowa linia próżniowego nakładania powłok ArcelorMittal