Łączny koszt przeprowadzenia całej inwestycji waha się od 80 do 100 mln zł. Około 50% środków ma pochodzić z kasy Ministerstwa Sportu. Na Polanie Jakuszyckiej powstaną nowe trasy biegowe i biathlonowe. By można było organizować tam zawody w randze mistrzostw świata, budowa zostanie oparta o przepisy światowych federacji narciarskich, m.in. Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU).


Jak powiedział (cyt. za www.24jgora.pl) Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, będzie to najpiękniejszy obiekt tego typu na świecie. Prezes Tajner dodał, że mając taką bazę, możemy robić największe imprezy, z zimowymi igrzyskami olimpijskimi włącznie.

W głównym budynku DCS znajdą się choćby sale konferencyjne, muzeum sportów zimowych, ośrodek odnowy biologicznej oraz tunele dla zawodników i trenerów, które połączą szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą.

Tak będzie wyglądać Dolnośląskie Centrum Sportu

Źródło: UMWD

W Jakuszycach będą mogli trenować także sportowcy-amatorzy, bo powstaną również m.in. boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada czy kryta pływalnia.


Rok temu podpisana została umowa między nadzorującym inwestycję Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki a konsorcjum firm: Miastoprojekt Wrocław spółka z o.o. i ETC Architekci spółka komandytowa, które pełni rolę projektanta i inżyniera kontraktu.

Cytowany w komunikacie Grzegorz Rosik, prezes firmy Miastoprojekt Wrocław, stwierdził wtedy, że innowacyjny będzie sposób realizacji inwestycji. Prawdziwą rewolucją jest zastosowanie technologii BIM (Building Information Modeling), w której zamiast rysowania budynku tworzy się jego trójwymiarowy model. Dolnośląskie Centrum Sportu będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce wybudowanych przy pomocy tej technologii – mówił.

Przeczytaj także: Centrum Sportu powstanie przy pomocy technologii 3D