Polana Jakuszycka to najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Do 2020 r. mają tam powstać nowe trasy biegowe i biathlonowe. Ich budowa zostanie oparta o przepisy światowych federacji narciarskich, m.in. Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), by w Jakuszycach można było organizować zawody w randze mistrzostw świata.

Jest umowa

W głównym budynku DCS znajdą się choćby sale konferencyjne, muzeum sportów zimowych, ośrodek odnowy biologicznej oraz tunele dla zawodników i trenerów, które połączą szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą.

W Jakuszycach będą mogli trenować także sportowcy-amatorzy, więc powstaną również m.in. boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada czy kryta pływalnia.
Została już podpisana umowa między nadzorującym inwestycję Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki, a wyłonionym w przetargu konsorcjum firm - Miastoprojekt Wrocław spółka z o.o. i ETC Architekci spółka komandytowa - które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu.
- Koszt kontraktu to prawie 4,25 mln zł, z czego projektowanie i nadzory autorskie to niemal 2,35 mln złotych, a pozostała kwota przeznaczona jest na działania inżyniera kontraktu - czytamy w komunikacie.

Tempo ma być szybkie

Cezary Przybylski, marszałek województwa, liczy, że ostateczna koncepcja powstanie do 31 marca, a projekt wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września.

- Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, w roku 2018, kilka dni po Biegu Piastów, na budowę na Polanie Jakuszyckiej wejdzie generalny wykonawca, który przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i Europie Środkowej ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Technologia BIM

Cytowany w komunikacie Grzegorz Rosik, prezes firmy Miastoprojekt Wrocław, twierdzi, że innowacyjny będzie sposób realizacji inwestycji. − Prawdziwą rewolucją jest zastosowanie technologii BIM (Building Information Modeling), w której zamiast rysowania budynku tworzy się jego trójwymiarowy model. Dolnośląskie Centrum Sportu będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce wybudowanym przy pomocy tej technologii – wyjaśnia Rosik.

Przeczytaj także. TOP 10: Największe stadiony w Polsce [galeria]