Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zaprezentowała program rewitalizacji byłej kopalni Krupiński. Na jej terenie powstać ma nowoczesny kompleks przemysłowy, m.in. unikatowa w skali kraju podziemna elektrownia szczytowo-pompowa, a także fabryka ogniw wodorowych i pojazdów napędzanych tym paliwem.
Kopalnia Krupiński działała w latach 1983–2017. Fot. Petr Štefek / Wikipedia Commons
Wodór jest paliwem przyszłości. Prognozy rynkowe dla krajów Unii Europejskiej wskazują na 17-procentowy wzrost zapotrzebowania na wodór do roku 2025. Jest to związane z planami budowy w całej Europie 2000 stacji tankowania wodoru dla pojazdów. Niezależne prognozy wskazują, że w okresie do 2030 roku wartość rynku pojazdów zasilanych ogniwami wodorowymi wzrośnie do 25 000 milionów dolarów, natomiast do około 2050 roku udział pojazdów zasilanych ogniwami wodorowymi będzie wynosił około 50% – mówił Daniel Ozon, prezes JSW, uzasadniając pomysł budowy fabryki.
W programie znalazła się również koncepcja budowy fabryki włókien węglowych z produktów ubocznych procesu koksowniczego oraz elektrowni szczytowo-pompowej. Na terenie byłego zakładu powstać miałyby także linie produkcyjne autobusów elektrycznych (m.in. o napędzie wodorowym) oraz małych elektrycznych samochodów dostawczych.
Wśród prezentowanych rozwiązań znalazły się także osiedle mieszkaniowe z geotermią, które byłoby samowystarczalne pod względem energii i ciepła, park innowacji, który wspierałby rozwój lokalnych startupów, a także pomysły związane z rozwojem energetyki: budowa podziemnego zbiornika gazu, instalacja farm PV, stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy magazynu energii termicznej.
Istnieje wiele przykładów terenów pogórniczych, które zostały zaadaptowane do różnych funkcji: zarówno gospodarczych, jak i turystyczno-kulturalnych. Tereny i obiekty byłej kopalni Krupiński mają potencjał i mogą stawiać na duże przedsięwzięcia przemysłowe, wokół których będą powstawać swoiste ekosystemy biznesowe – podano w komunikacie.
Jak wskazała spółka, program, zakładający industrializację i rewitalizację terenów oraz obiektów byłej kopalni Krupiński w Suszcu (woj. śląskie), opracowano w oparciu o analizę możliwości i potrzeb regionu, ale także wyzwania technologiczne obecnego wieku, społeczną odpowiedzialność biznesu i aktywne uczestnictwo w programie innowacyjności.
W rejonie Suszca wkrótce powstanie też zespół nowoczesnych budynków produkcyjno-magazynowych; ruszy tam również produkcja maszyn, urządzeń i narzędziowni na potrzeby polskich i zagranicznych kopalń. Chodzi o takie elementy jak: szyny kolejek podwieszanych, krążniki, rurociągi magistralne, trasy przenośników zgrzebłowych czy sekcje obudów zmechanizowanych. Wartość tej inwestycji, realizowanej przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe (JZR), to 60 mln zł. Obiekty powstać mają do 2022 r.
Kopalnia Węgla Kamiennego Krupiński działała od 1983 r. Do 2010 r. wydrążono tam ponad 420 km wyrobisk korytarzowych i wydobyto około 47 mln ton węgla. Pod koniec marca 2017 r. zakład został nieodpłatnie przekazany Spółce Restrukturyzacji Kopalń.
Przeczytaj także: Przedsiębiorstwo Budowy Szybów w Grupie JSW?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.