W przygotowanym piśmie Stowarzyszenia „Nowa Droga”, które wspiera Komitet Wyborczy Mieszkańców „Nie dla Lotniska”, podano, iż lokalizacja CPK w odległości zaledwie 8 km od miasta i planowana strefa nalotów bezpowrotnie zniszczą jego parkowo-leśny charakter. Przedstawiciele mieszkańców Milanówka dodali, że lotnisko stworzy zupełnie nowe warunki bytowe, charakteryzujące się wysokim poziomem hałasu i uciążliwością.

Pismo, wraz z zebranymi podpisami, ma być przekazane  do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Wcześniej (w połowie czerwca) odbyło się referendum ws. budowy CPK, w którym wzięli udział mieszkańcy gminy Baranów, w której powstać ma lotnisko. 82,8% uczestników referendum zagłosowało przeciwko budowie (przy frekwencji 47%).


CPK to planowany port lotniczy, który ma stać się jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie. Początkowo będzie obsługiwać do 45 mln pasażerów w ciągu roku, docelowo – nawet 100 mln. Budowa portu potrwa do 2027 r. i pochłonie blisko 35 mld zł. Lotnisko przejmie ruch cywilny z warszawskiego Okęcia, które zostanie wygaszone.

Milanówek znajduje się w powiecie grodziskim i należy do aglomeracji warszawskiej. Z uwagi na walory przyrodnicze nazywany jest miastem-ogrodem. Znajduje się tu duże zbiorowisko pomników przyrody ożywionej oraz wiele pomników przyrody nieożywionej, zespół przyrodniczo-krajobrazowy Turczynek oraz użytek ekologiczny „Łęgi na Skraju”. Wraz z Podkową Leśną oraz Brwinowem Milanówek tworzy tzw. Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów.

Przeczytaj także: Jakimi liniami polecimy z Centralnego Portu Komunikacyjnego?