• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rusza budowa Orientarium w Łodzi. Z tunelem dla rekinów

Opublikowano: 16-09-2018 Źródło: UM Łódź

W Łodzi rozpoczyna się budowa Orientarium. To największa inwestycja w historii łódzkiego ogrodu zoologicznego, warta 262 mln zł. 10 września br. uprawomocniło się pozwolenie na budowę Orientarium w Łodzi – budowa ma rozpocząć się w poniedziałek 17 września br.


Orientarium w Łodzi. Fot. PODOBALAB Orientarium w Łodzi. Fot. PODOBALAB

Na początek budowy Orientarium w Łodzi zaplanowano roboty fundamentowe – zastosowana będzie płyta denna. W ramach prac fundamentowych m.in. powstanie wykop o głębokości około 6 m. Jak poinformował „Dziennik Łódzki, w połowie października w zoo pojawią się żurawie stawiające ściany szczelinowe, a do końca br. ma być gotowa wspomniana płyta denna orientarium. Z kolei w przyszłym roku mają zacząć powstawać konstrukcje żelbetowe oraz dach. Dach Orientarium w Łodzi będzie niestandardowy, „w większości membranowy, czyli stworzony ze specjalnych elementów przepuszczających promienie słoneczne. Dzięki temu wewnątrz będzie naturalne światło. To najnowocześniejsza technologia” – tłumaczy, cytowany w komunikacie, Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Na konstrukcję dachu będą składać się m.in. o dźwigary dachowe o długości do 46 m.

Orientarium w Łodzi dla zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej zajmie 2 ha (plus 5,5 ha wybiegów), będzie to budynek podzielony na dwie strefy: wejściowo-konferencyjną oraz zoologiczną złożoną z trzech części. Pierwsza z tych trzech części przeznaczona zostanie dla słoni indyjskich, w drugiej znajdował się będzie tunel z akwariami – rekiny czy ryby charakterystyczne dla raf koralowych. Z kolei w trzeciej części będzie można podziwiać m.in. zwierzęta lądowe, jak choćby pantery mgliste czy niedźwiedzie malajskie.

Orientarium w Łodzi – budowa. Fot. PODOBALAB Orientarium w Łodzi – budowa. Fot. PODOBALAB

„Wkrótce będziemy mogli cieszyć się godnymi warunkami życia dla zwierząt, ale również komfortową możliwością zwiedzania ogrodu zoologicznego, nie tylko w pięknej letniej porze, ale dzięki temu, iż wybudujemy obiekt całoroczny z określonymi warunkami przestrzennymi, także zimą. Będziemy mogli znowu podziwiać słonie, nigdy niewidziane w Łodzi orangutany, pantery mgliste i wiele innych gatunków, które na pewno chcielibyśmy zobaczyć na żywo" – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Tak będzie wyglądać Orientarium w Łodzi – ZOBACZ WIZUALIZACJE!

Orientarium w Łodzi. Fot. PODOBALAB Orientarium w Łodzi. Fot. PODOBALAB

Gdzie w Europie jest teraz inne Orientarium?

Pomysłodawcy Orientarium w Łodzi przypominają, że po tym jak Wrocław zdecydował się na budowę Afrykanarium, liczba odwiedzających tamtejsze zoo zwiększyła się z 440 tys. do 2 mln rocznie. Łódź postawiła z kolei na Orient. „Liczymy, że Orientarium będzie mocnym impulsem dla rozwoju turystyki, a Łódź premiuje dodatkowo centralne położenie w kraju i świetne skomunikowanie. Spodziewamy się gości nie tylko z kraju, ale z całej Europy. Najbliższa konkurencja, czyli drugie Orientarium na Starym Kontynencie, znajduje się dopiero w Wielkiej Brytanii – tłumaczyła jakiś czas temu Hanna Zdanowska.

Orientarium w Łodzi ma być gotowe w 2021 r.  Zamieszka w nim około 50 gatunków, tym samym kilkaset zwierząt.

Przeczytaj także: Odkrycia w Chotyńcu mogą zmienić historię

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!