Czy budowa kolei próżniowej, zwanej Hyperloopem, w Polsce jest realna? Jak postępują prace w Raciborzu, gdzie powstaje ogromny zbiornik przeciwpowodziowy? Która firma budowlana w Polsce może pochwalić się największymi zyskami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najchętniej czytanych tekstach października!
-
Największe firmy budowlane w Polsce [ranking]
Największe firmy budowlane w Polsce 2018. Fot. Dmitry Kalinovsky / Shutterstock
Firma doradcza Deloitte opublikowała coroczny raport analizujący obroty największych graczy na rynku budowlanym w Polsce. Kto jest na szczycie? Która spółka budowlana awansowała, a która musiała ustąpić miejsca innej? Czy w rankingu pojawiła się nowa firma? Sprawdź tutaj.
-
Hyperloop w Polsce coraz bardziej realny [wywiad]
Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? To wcale nie musi być pobożne życzenie. Budowa kolei próżniowej o nazwie Hyperloop jest w Polsce coraz poważniej rozważana. Łukasz Mielczarek, kierownik ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland, opowiada, jak działałby taki system w naszym kraju i które miasta mogłyby liczyć na szybkie połączenia. Cały wywiad dostępny jest tutaj.
-
Czy Astaldi jest na skraju upadłości?
Astaldi realizuje w Polsce wiele ważnych inwestycji drogowych. Fot. Irina Kozorog / Shutterstock
Na początku października rynek budowlany wstrząsnęła informacja o problemach finansowych firmy Astaldi. Włoski gigant budowlany realizuje wiele inwestycji drogowych i kolejowych także w Polsce. Spółka buduje fragment m.in. Południowej Obwodnicy Warszawy (POW), tzw. Zakopianki oraz II linii metra. Czy mamy powody do niepokoju? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.
-
Trwają prace przy budowie zbiornika Racibórz Dolny
Budowa zbiornika Racibórz Dolny jest już bardzo zaawansowana. Fot. RZGW w Gliwicach
Największa inwestycja przeciwpowodziowa w kraju realizowana jest w Raciborzu. Polder buduje tam konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman. Jak postępują prace? Kiedy suchy zbiornik zostanie oddany do użytku? Tego dowiesz się tutaj.
-
Problemy finansowe na rynku budowlanym – komentarz prezesa Mostostalu Warszawa
Miguel Angel Heras Llorente, prezes zarządu Mostostal Warszawa S.A. Fot. Mostostal Warszawa
W związku z tym, że w ogólnym portfelu zamówień całej branży dużą część stanowią zamówienia państwowe i samorządowe, obecne podwyższone ryzyko mogłoby być podzielone między zamawiających i wykonawców – uważa Miguel Angel Heras Llorente, prezes zarządu Mostostal Warszawa S.A. Jak firma chroni się przed skutkami obecnej sytuacji w branży budowlanej? O tym przeczytasz tutaj.
Zachęcamy także do bieżącej lektury portalu inzynieria.com. W śledzeniu najnowszych informacji pomoże newsletter – jeśli chcesz go otrzymywać, kliknij tutaj.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.