Przedłużające się postępowania przetargowe to jedna z największych bolączek branży budowlanej w Polsce. Spory upływ czasu pomiędzy złożeniem oferty a rozstrzygnięciem przetargu oraz zmiany na rynku (związane m.in. ze wzrostem cen materiałów i robocizny) sprawiają, że potencjalni wykonawcy coraz częściej rezygnują z kontraktów, bo ich realizacja staje się nieopłacalna. Jak przyznaje Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, inwestor publiczny ma tego świadomość. Czy to oznacza, że procedura przetargowa ulegnie skróceniu?
Obecnie przetargi na realizację inwestycji drogowych trwają nawet kilkanaście miesięcy. Fot. smolaw / Shutterstock
Nie boję się trudnych rozwiązań. To jasne, że musimy skrócić czas realizacji przetargów – 14 miesięcy to za dużo. Chcę, by taki przetarg trwał nie dłużej niż pół roku – zadeklarował Żuchowski podczas specjalnego panelu ekspertów, zorganizowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
W ostatnim czasie z realizacji kluczowych inwestycji drogowych zrezygnowały m.in. spółki Budimex S.A. oraz Strabag sp. z o.o., które wspólnie ubiegały się o opracowanie projektu i budowę fragmentu drogi ekspresowej S14 Łódź Teofilów–Słowik (część zachodniej obwodnicy Łodzi o długości 28 km) oraz wykonanie 24-kilometrowego odcinka autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem.
Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.
Zmiany, jakie zaszły na rynku w czasie od zlożenia oferty do wyboru najkorzystniejszej propozycji, były też powodem nieprzystąpienia do realizacji dużej inwestycji w Świnoujściu firmy Astaldi S.p.A. Włosi mieli w popularnym kurorcie budować podwodny tunel, który połączy wyspy Uznam i Wolin.
W debacie NIK pn. „Problemy przedsiębiorstw budownictwa infrastrukturalnego i ich wypływ na realizacje inwestycji drogowych. Czy zagraża nam powtórka kryzysu branży z lata 2010–2012?” wzięli udział także m.in. przedstawiciele rządu i sejmowych komisji oraz prokuratorii generalnej, a także stowarzyszeń i związków działających w obszarze budownictwa oraz firm budowlanych – zarówno generalnych wykonawców, jak i przedsiębiorstw świadczących usługi podwykonawcze.
Przeczytaj także: Czy branżę budowlaną czeka kolejny kryzys?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.